در مقیاس آزمایشگاهی؛

درمان سرطان مغز در حیوان با سلولهای كشنده توسط پژوهشگران كشور

درمان سرطان مغز در حیوان با سلولهای كشنده توسط پژوهشگران كشور

انجمن پارسیان: پژوهشگران طی تحقیقاتی از سلول های كشنده طبیعی القاشده برای درمان سرطان مغز در حیوان مدل آزمایشگاهی استفاده كردند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، «گلیوبلاستومامولتی فورم»، سرطان سلول های گلیال مغز است که یکی از تهاجمی ترین و کشنده ترین انواع سرطان ها شمرده می شود. این بیماری معمولا ۱۵ ماه بعد از تشخیص به سبب بالا رفتن فشار درون جمجمه و ایجاد اختلال در عملکرد مغز منجر به مرگ فرد مبتلا می شود.
درمان با سلول های کشنده طبیعی (Natural Killer cells) یکی از امیدبخش ترین رویکردهای درمانی برای این بیماری است؛ اما عدم دسترسی به شمار کافی از سلول های کشنده طبیعی دارای عملکرد، محدودیت اصلی این روش درمانی محسوب می شود.
به منظور حل این مشکل، پژوهشگران کشور با همکاری پژوهشگرانی از کانادا، سوئیس و لهستان، از اینترلوکین ۲ و پروتئین شوک حرارتی ۷۰ برای القاء سلول های کشنده طبیعی در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجود زنده استفاده کردند.
پس از هر القا میزان تقسیم و سمی بودن سلولی کشنده های طبیعی در شرایط آزمایشگاهی ارزیابی شد و سلول هایی که شرایط طبیعی خودرا حفظ نموده بودند، به داخل گردش خون یا درون جمجمه حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به گلیوبلاستومامولتی فورم انتقال یافتند تا عملکرد ضد توموری آنها بررسی شود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است، نشان داد، در شرایط آزمایشگاهی سلول های کشنده طبیعی به شکل موثری سلول های تومورزای رده C۶ را از بین می برند.
در بدن موجود زنده، این سلول ها در شمار زیاد داخل و پیرامون تومور ساکن می شوند. همین طور بررسی حیوانات مدل آزمایشگاهی به وسیله MRI نشان داد، در حیواناتی که سلول های کشنده طبیعی القاشده دریافت کرده بودند در مقایسه با حیواناتی که سلول های کشنده طبیعی غیر القا شده دریافت کرده بودند، میزان تخریب تومور به شکل مدلول داری بیشتر بود. علاوه بر این، نتایج نشان داد که بعد از تزریق سلول های کشنده طبیعی به گردش خون، سلول های فعال می توانند از سد خونی-مغزی عبور کنند، خودرا به ناحیه تومور برسانند.
در مجموع، نتایج این پژوهش نشان داد می توان استفاده از سلول های کشنده طبیعی القا شده با اینترلوکین ۲ و پروتئین شوک حرارتی ۷۰ را بعنوان درمانی برای سرطان مغز باشد.
فرزانه شریف زاده، دکتر سورا مردپور، دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر امیرعلی حمیدیه و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، بیمارستان امام خمینی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهشگران این پژوهش بودند.


منبع:

1399/04/25
15:12:23
5.0 / 5
2427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum