طی تحقیقاتی مشخص شد؛

بررسی عوامل گسترش و نابودی تالاب های دریای خزر و تالاب گمیشان

بررسی عوامل گسترش و نابودی تالاب های دریای خزر و تالاب گمیشان

انجمن پارسیان: پژوهشگران كشور عوامل گسترش و نابودی تالاب های دریای خزر و گمیشان را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از معاونت علمی و فناوری، شناسایی عوامل کنترل کننده تالاب ها تاثیر بالایی در مدیریت بهتر آنها دارد. زمانی که عوامل موثر در ایجاد یا خشک شدن آنها مشخص شود می توان با کنترل موارد برای بقای بیشتر کمک کرد.
در همین راستا پژوهشگران دانشگاه تهران، عوامل موثر در گسترش و نابودی تالاب های دریای خزر و تالاب گمیشان را با انجام پژوهشی بررسی کردند. صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز باتوجه به اهمیت این مساله از انجام این پژوهش پشتیبانی کرد. آنها عوامل موثر در ایجاد و خشک شدن تالاب گمیشان را بررسی کردند. فرصتی که دریا در اختیار این پژوهشگران قرار داد تا با کمک آن مدیریت سواحل را بهتر عملی کنند.
تالاب ها محیط های دینامیکی منطقه ساحلی محسوب می شوند. آنها به شدت تحت تاثیر تغییر تراز دریا، محیط های خشکی و خصوصاً میزان ورودی رودخانه ها و اثرات انسانی قرار دارند. از سویی نقش آنها در زیست بوم و اثرات محیطی، ناحیه ای و حتی جهانی غیر قابل انکار است.
تالاب ها را می توان جزء اشکال ثانویه منطقه ساحلی بر شمرد که توسط ماسه های سدی، جزایر سدی و نیز در آب های آزاد توسط جزایر مرجانی تشکیل می شوند. محیط تالابی در دریای خزر محیط حساس اکولوژیکی محسوب می شوند که تحت تاثیرات تغییرات سیستم های خشکی و دریایی قرار می گیرند. به سبب تغییرات شدید دریای خزر تحول این اشکال نزدیک به ساحل نیز لطمه پذیرتر و تحولات مورفولوژیکی آنها نسبت به تالاب های دریای آزاد سریع تر است.
تالاب گمیشان در منتهی الیه سواحل شرقی ایران بعنوان تنها منطقه بکر دریای خزر شمرده می شود که چندین بار و در ترازهای مختلف تشکیل و نیز بطور کامل از بین رفته است. تصاویر ماهواره ای در سال ۲۰۱۶ نشان میدهد که متاسفانه تالاب گمیشان بطور کامل خشک شده است. شواهد زمینی و داده های ماهو اره ای نشان میدهد که این تالاب از سال ۱۸۵۰ میلادی تا کنون حداقل ۳ بار تشکیل و خشک شده است.
در این پژوهش ابتدا جلگه ساحلی بخش شرق دریای خزر با بهره گیری از تصاویر ماهواره و بازدید میدانی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت و سپس مراحل بعدی گسترش و نابودی تالاب گمیشان بررسی گردید. نقشه برداری زمینی، نمونه برداری و پردازش تصویر همچون برنامه های مورد نظر در انجام این پروژه بود.
تالاب ها در زیست بوم ۳ مقیاس محلی، ناحیه ای و جهانی نقش دارند و آنها پالس های قوی از شرایط آب و هوایی را بروز می دهند بدین سبب اجرای چنین طرحی ضروری می باشد.
کاربرد این پژوهش باتوجه به نقش و اهمیت دریای خزر جنبه های مختلف را در بر گیرد. از آنجاکه تغییرات دریای خزر بر همه کارهای کنونی ساحلی همچون سکونتگاهی، زیستی، ارتباطی، توریستی، تفریحی تاثیر می گذارد، بدین سبب زمینه های استفاده و کاربرد نتایج آن گسترده است.


منبع:

1399/05/01
21:27:25
5.0 / 5
2275
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum