نخستین نقشه زیردریایی میزان تخریب عمق اقیانوس ها را مشخص كرد

نخستین نقشه زیردریایی میزان تخریب عمق اقیانوس ها را مشخص كرد

انجمن پارسیان: بااینكه تردیدی در تخریب محیط زیست دریایی توسط بشر وجود ندارد، اما با تكمیل نخستین نقشه زیردریایی از قسمتی از اقیانوس های جهان میزان این تخریب مشخص شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، پژوهشگران استرالیایی برای اولین بار نقشه ای زیردریایی از میزان تخریب محیط زیست و ساخت و سازهای نفتی و … بشر در عمق اقیانوس ها تهیه کرده اند که نشان میدهد حجم نابودی محیط زیست در این بخش از جهان بسیار بیشتر از حد تصور اولیه است.
بر همین اساس کوشش برای اکتشاف میادین نفتی در عمق دریا، برگزاری توربین های بادی در آب، ایجاد جزیره های مصنوعی و مزارع پرورش آبزیان خسارات جبران ناپذیری به طبیعت اقیانوس ها زده و این روند کماکان ادامه دارد.
نقشه مورد اشاره که نخستین نقشه توسعه انسانی اقیانوس های جهان نام گرفته، آشکار می سازد که حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع از عمق اقیانوس ها به سبب ساخت و سازهای بی رویه انسان ها تخریب شده است. این رقم برابر با ۰.۰۰۸ درصد از کل مساحت اقیانوس های جهان است.
اگر چه این میزان تخریب اندک به نظر می آید، اما تأثیر آن از مقدار مساحت مذکور فراتر می رود و زیست ماهی ها و سایر جانداران دریایی را به سبب نشت انواع مواد نفتی، مصالح ساختمانی، تغییر جریان های آبی در اقیانوس ها، از بین بردن پوشش گیاهی اقیانوس ها و غیره بطور جدی به خطر می اندازد. اثرات جانبی تخریب های مورد اشاره که موجب کاهش کیفیت کلی آب اقیانوس ها، ایجاد سروصدای دائم مزاحم و ایجاد میدان های الکترومغناطیسی کشنده آبزیان می شود، سبب شده تا در عمل دو میلیون کیلومتر مربع از عمق اقیانوس ها که معادل ۰.۵ درصد از مساحت اقیانوس هاست تحت تأثیر قرار بگیرد.
حدود ۴۰ درصد از کل این تخریب ها ناشی از ایجاد مزارع پرورش آبزیان در نقاط مختلف اقیانوس ها توسط چین است و آلودگی صوتی ناشی از این اقدامات تا شعاع ۲۰ کیلومتری را آلوده می سازد.


منبع:

1399/06/14
08:39:15
5.0 / 5
2116
تگهای خبر: توسعه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum