دانش آموزتان را به خاطر انجام تكالیف شبها بیدار نگه ندارید

دانش آموزتان را به خاطر انجام تكالیف شبها بیدار نگه ندارید

یك روانشناس با شروع سال تحصیلی جدید به لزوم خواب شبانه كودكان اصرار كرد و اظهار داشت: والدین نباید به كودك خود اجازه دهند به بهانه انجام تكالیف درسی شب ها بیدار بماند.


ندا علی بیگی در گفت وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر خواب شبانه کودکان هنگام شروع سال تحصیلی جدید، اظهار نمود: گاهی کودکان در روزهای مدرسه به بهانه ی انجام تکالیف خود شب ها بیدار می مانند و دیرتر به خواب می روند که والدین نباید اجازه بیدار ماندن فرزند خویش را حتی به بهانه انجام تکالیف درسی بدهند.
این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران، با اشاره به اینکه حتی در روزهای آخر هفته و تعطیلات مدرسه نباید ریتم خواب کودک برهم بخورد، افزود: برهم خوردن ریتم خواب کودکان و نخوابیدن در شب می تواند عوارضی پایدار برای کودکان داشته باشد چونکه که کیفیت خواب روز به علت وجود نور کمتر از خواب شب است و همین مساله باعث اختلال در ریتم بیولوژیک می شود.
به قول وی، ملاتونین که باعث خوابیدن می شود و هورمون رشد که باعث رشد کودک می شود در شب هنگام و در خواب عمیق ترشح می شوند و از این جهت خواب شب برای کودکان لزوم دارد و نخوابیدن در شب باعث ضعف سیستم ایمنی بدن کودکان، افسردگی و اضطراب در کودکان می شود.
این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه به صورت طبیعی کودکان سنین مدرسه به هشت الی ۹ ساعت خواب احتیاج دارند، اضافه کرد: علل بی خوابی در کودکان متفاوت می باشد، یکی از این علل می تواند ترس، استرس و یا نگرانی های کودک از محیط خانه و یا مدرسه باشد، همینطور استفاده از وسایل الکترونیکی بخصوص قبل از خواب می تواند باعث بی خوابی در کودکان شود.
وی الگوی رفتاری والدین را عاملی مهم در خوابیدن کودکان دانست و اظهار نمود: والدین گاها عادت دارند تا دیرهنگام تلویزیون تماشا کنند و یا درون تخت خواب از موبایل خود استفاده کنند و این الگوی بدی برای کودکان است. کودک باید یاد بگیرد که تخت خواب تنها محل خوابیدن است و نباید وسایل خویش را بجز یک وسیله ای که به آن دلبستگی دارد مانند عروسکی خاص؛ به رخت خواب ببرد.
علی بیگی اعتقاد دارد بهترین عامل در خواب بموقع کودک الگوی رفتاری والدین است و والدین باید ابتدا الگوی رفتاری و سبک زندگی خویش را مناسب و صحیح کنند.
این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران بر این باور است که والدین باید شرایط مناسب برای خواب کودک را فراهم نمایند و با او درباره ی لزوم و اهمیت خواب در ساعات معین صحبت کنند، همینطور اجازه فعالیت و تحرک بدنی در طول روز را به کودک بدهند تا در هنگام شب کودک خسته باشد و خوابش ببرد.
علی بیگی اظهار داشت: اگر کودکی در هنگام شب خوابش نمی برد والدین می توانند به او اجازه دهند رخت خواب را ترک کند و یک فعالیت آرامی مانند خواندن کتاب داشته باشد و باردیگر برای خوابیدن به رخت خواب بازگردد اما والدین نباید او را با وسایلی که خیلی محرک اند سرگرم کنند.
وی در پایان به ایجاد محیطی آرام و ساکت، به دور از سر و صدا و... برای خواب راحت کودک تاکید و تصریح کرد: امکان دارد نخوابیدن کودک منشاء اضطراب داشته باشد که در این صورت والدین باید از متخصصین این حوزه بهره ببرند.1399/06/18
10:46:31
5.0 / 5
1944
تگهای خبر: الكترونیك , تخصص , سیستم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum