ارتباط آلزایمر با خواب تأیید شد؛

پیشبینی سریع آلزایمر با بررسی وضعیت خواب

پیشبینی سریع آلزایمر با بررسی وضعیت خواب

به گزارش انجمن پارسیان بررسی جدیدی كه در دانشگاه بركلی صورت گرفته نشان داده است كه بین كیفیت خواب افراد و احتمال ابتلای به آلزایمر رابطه مستقیمی وجود دارد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، بر همین مبنا می توان کیفیت خواب افراد را بررسی کرد و از همین طریق یک سال زودتر ابتلای اشخاص به آلزایمر را کشف کرد.
پژوهشگران می گویند کاهش کیفیت خواب رابطه مستقیمی با تجمع پروتئین های سمی در مغز دارد که باعث شکل گیری بیماری آلزایمر می شود. اگر فرد بدون مشکل حاد تنفسی یا قلبی و عروقی طی شب ها به صورت مرتب از خواب بیدار شود می توان نتیجه گرفت که پروتئین های سمی در حال تجمع در سلسله اعصاب وی هستند و خطر ابتلاء به آلزایمر در او جدی است.
پیش از این اختلال در خواب نتیجه ابتلاء به بیماری آلزایمر دانسته می شد، ولی اکنون مشخص شده این مسئله می تواند یکی از علائم مهم مبتلا شدن به این بیماری هم باشد.
محققان با بررسی این مورد در ۳۲ فرد هفتاد و چند ساله و انجام اسکن های دقیق مغزی متوجه شدند که بین کیفیت و مدت زمان خواب با شکل گیری پلاکت های حاوی پروتئین های سمی در مغز رابطه مستقیم وجود دارد و این مشکل در افراد مسن تر به شکل جدی تری رخ می دهد.
پژوهشگران در تلاش هستند راهی برای پیشگیری از کاسته شدن از کیفیت خواب افراد برای حل این مشکل بیابند.


منبع:

1399/06/21
11:07:53
5.0 / 5
1921
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum