معاون وزیر بهداشت:

برگزاری كنگره سلامت برای صلح، رسالت جامعه پزشكی است

برگزاری كنگره سلامت برای صلح، رسالت جامعه پزشكی است

به گزارش انجمن پارسیان فارس معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، صلح و جلوگیری از بیماری ها را از رسالتهای مهم جامعه بهداشت و سلامت دانست و برگزاری كنگره بین المللی سلامت برای صلح را در همین راستا ارزیابی كرد.


دکتر رضا ملک زاده پنجشنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز، که به شکل ویدئوکنفرانسی برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کنگره بین المللی، زمینه ساز تشکیل جامعه ای عاری از خشونت باشد.
او با اشاره به اینکه شیراز سمبل صلح و دوستی بوده و کنگره بین المللی سلامت برای صلح هم در این شهر پایه ریزی شده است، در مورد پاندمی کرونا، حفظ محیط زیست، از بین رفتن جنگلها، تغییرات آب و هوایی، تجارت حیوانات وحشی و.... مطالبی را بیان کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد تا با تلاش بتوانیم صلح و دوستی در ایران را تقویت کرده و در جهان گسترش دهیم تا بشر دیگر گرفتار جنگ و خشونت نشود و سلامت مردم حفظ شود.
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری فارس هم در این جلسه، ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری کنگره بین المللی سلامت برای صلح که تأثیر بسیاری در جامعه دارد، اظهار داشت: باید با نگاه ویژه به دو مقوله سلامت و صلح، آنرا در چارچوب گفتمان در جامعه نهادینه کرد، البته لازم است به الزامات نهادینه کردن آن هم توجه داشت و بعد از آن آثارش را در رفتار انسان ها شاهد می باشیم.
حجت الله رضایی اضافه کرد: نهادین کردن صلح دوستی، با بستر سازی و تغییر برخی سیاست ها و حرکت در راه سلامت میسر است.
او با اشاره به دین مبین اسلام و آیات قرآن و از منظر تاریخی و زوایای مختلف، افزود: انسان ها احتیاج به صلح و دوستی داشتند و بهترین مسیر که به مقصد صلح و دوستی می رسد، عبور از پل سلامت است، چونکه این سلامت است که انسان ها برای بقا و حیات خود به آن توجه می کنند.
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری فارس با بیان حمایت مجموعه استانداری از برگزاری این کنگره ها و استمرار آن، اظهار نمود: شیراز می تواند پیش قراول در صلح و دوستی در منطقه گام بر دارد.
دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت برای صلح هم در این جلسه اظهار داشت: اولین کنگره بین المللی سلامت برای صلح در سال ۹۷ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان جهانی بهداشت، یونیسف، یونسکو، صلیب سرخ جهانی، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و استانداری فارس با عرضه مقالات ارزشمند از جانب اساتید و پژوهشگرانی از ایران و سایر کشورها برگزار گردید.
دکتر علیرضا صالحی راه اندازی دبیرخانه دائمی سلامت برای صلح، تشکیل گروه های ایرانی و خارجی در شبکه های اجتماعی، حفظ و تقویت ارتباط با اساتید خارجی و صاحبنظران، برگزاری جشنواره عکس و کاریکارتور را همچون فعالیتهای دبیرخانه دائمی سلامت برای صلح بعد از برگزاری اولین کنگره بین المللی سلامت برای صلح در دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان نمود.
دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت برای صلح همینطور از طریق اندازی مرکز تحقیقات صلح و سلامت در شیراز در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اظهار داشت: لازم است رسانه ها برای تقویت گفتمان صلح و دوستی برای آگاهی افکار عمومی کمک کنند و امیداریم با پیشینه دینی و فرهنگی ایران اسلامی، این فرهنگ در کشور تقویت شود.
او افزود: دومین کنگره بین المللی سلامت برای صلح در جهت تقویت و تثبیت این حرکت ارزشمند علمی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و در پاسخ به نیازهای مهم بشری در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه در تاریخ ۲۱ تا ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس در شهر شیراز برگزار می گردد.
صالحی افزود: همکاریهای بین المللی و صلح، آموزش پزشکی و صلح، اخلاق پزشکی و صلح، نقش نظام های ملی سلامت در صلح، سلامت روان و صلح، شبکه سازی سازمان های غیردولتی برای صلح، اپیدمیولوژی و صلح، ژورنالیسم پزشکی و صلح، دیپلماسی سلامت از راه سلامت، از محورهای این کنگره به حساب می آید.
منبع:

1399/08/01
22:41:21
5.0 / 5
1444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum