استاندار:

انتقال آب سد آزاد تنها راه برون رفت كردستان از معضل كم آبی است

انتقال آب سد آزاد تنها راه برون رفت كردستان از معضل كم آبی است

كردستان استاندار كردستان با اشاره به اینكه وضعیت شرق استان بحرانی است، اظهار داشت: با عنایت به این كه در شرق استان با مشكل و معضل كمبود آب چه در بحث آب آشامیدنی و چه در بحث سفره های آب زیرزمینی روبه رو هستیم انتقال آب سد آزاد بهترین گزینه برای حل مشكلات كم آبی روستاها و شهرهای شرق استان است.


بهمن مرادنیا امروز(6آبان) در پنجاه و یکمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور اعضای کمیته تخصصی وزارت خانه های نیرو، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار نمود: در بحث استفاده از سامانه های نوین و بحث آبیاری استان کردستان از عملکرد مطلوبی برخوردار بوده و توانسته در خلال این سال ها 46 درصد از اراضی خویش را تبدیل کند و ما به جهت اینکه در بیشتر اراضی از آب کمتری استفاده نماییم نیازمند توجه و تخصیص اعتبار لازم برای تحقق برنامه ها هستیم.
وی بیان نمود: در مورد شهرک های صنعتی در استان برای تخصیص و تأمین آب واحدهای صنعتی مشکلی وجود ندارد و باتوجه به اینکه اعتبارات استانی محدود است اما در سال 97 و 98 حدود چهل میلیارد اعتبار به شهرک های صنعتی استان اختصاص داده شده است.
استاندار کردستان در مورد مشکلات تالاب زریوار هم اظهار داشت: امید است که سازمان های در رابطه با بحث مشکلات محیط زیستی زریوار نهایت توجه و تلاش خویش را به کارگیرند تا شاهد نابودی آن نباشیم.
او همینطور خواهان تعیین تکلیف سد ژاوه شد و تصریح کرد: با عنایت به این که سد ژاوه قادر به آبیاری ۸ هزار هکتار از اراضی دهگلان خواهد بود تعیین تکلیف در مورد این سد بخشی از مشکلات استان را مرتفع خواهد نمود.
در ادامه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان عنوان کرد: استان کردستان 29 هزار کیلومتر مربع، وسعت دارد که این مساحت 1.7 از مساحت کل کشور را در برمیگیرد و میزان اراضی کشاورزی استان کردستان برابر یک میلیون و 173 هزار هکتار است.
کامران خرم اظهار نمود: استان کردستان شامل 10 شهرستان، 32شهر، 31 بخش و هزار و 890 روستا که بر مبنای آمار سال 95 جمعیت استان کردستان یک میلیون و 603هزار نفر است که از این میزان 468 هزار نفر جمعیت روستایی و یک میلیون و 134هزار نفر هم جمعیت شهری است.
خرم خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی سالانه استان کردستان بالغ بر ۴۴۰ میلیمتر است و برپایه آمار 44 ساله میانگین دمای هوا ظرف سال های اخیر افزوده شده است و هم اکنون میانگین دمای هوا به ۱۲.۳ درجه رسیده که می تواند تاثیرات منفی بسیاری بر منابع آبی داشته باشد.
وی آبخوان های اصلی استان را اینگونه برشمرد و اظهار داشت: دشت های دهگلان، قروه، چاردولی، بیجار، مریوان، قزلچه سو و امیرآباد جزو آبخوان های اصلی استان هستند که در مجموع مساحت این آبخوان ها به یک هزار و 571 کیلومتر مربع می رسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان، به بحث شناسایی چاه های غیرمجاز در 15 سال گذشته در استان گریزی زد و اضافه کرد: تا به امروز هفت هزار و 355 حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده که بیشترین میزان آن مربوط به دریاچه ارومیه بوده است.
کامران خرم تصریح کرد: متوسط افت سالانه سطح آب در دشت های استان و بیشترین افت را در دهگلان شاهد می باشیم.
به قول وی، حجم آب ناشی از بارندگی سالانه در استان کردستان برابر است با 12.7 میلیارد متر مکعب که از این میزان یک میلیارد متر مکعب در زمین نفوذ و راهی آبخوان ها می شود و بیشتر از چهار میلیارد متر مکعب آن هم به رواناب تبدیل و حدود هفت میلیارد و 400 میلیون متر مکعب یعنی چیزی حدود 50 درصد از آب حاصل از بارندگی ها تبخیر می شود.
خرم خاطرنشان کرد: هم اکنون ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و ۷۵.۷ درصد جمعیت روستایی کردستان از خدمات شرکت آب و فاضلاب بهره مند هستند.
وی افزود: در بحث مقابله با کم آبی حدود 228 حلقه چاه امسال مسدود شده است ضمن اینکه بیشترین تعداد چاه های غیرمجاز خارج از محدوده آبخوان ها قرار داشتند.
کامران خرم اعلام نمود: هم اکنون 13 هزار و 803 حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که نصب کنتور هوشمند به 2 هزار و 417 حلقه چاه، ارتقا کیفیت آب آشامیدنی، شستشوی مخازن و جداسازی آب آشامیدنی و آب مورد نیاز آبیاری و کلرزنی های مداروم همچون اقدامات صورت گرفته در جهت سازگاری با کم آبی است.1399/08/06
22:22:36
5.0 / 5
1350
تگهای خبر: تخصص , خدمات , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum