برگزاری وبینار آموزش دانش اقیانوس شناسی برای دبیران استان های جنوبی

برگزاری وبینار آموزش دانش اقیانوس شناسی برای دبیران استان های جنوبی

به گزارش انجمن پارسیان رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ضمن اشاره به برگزاری دوره های آموزشی دانش پایه اقیانوسی برای دبیران آموزش و پرورش ۳ استان شمالی کشور، از برگزاری وبینارهای آموزشی برای دبیران آموزش و پرورش استان های جنوبی اطلاع داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر بهروز ابطحی در دومین دوره آموزش دانش پایه اقیانوسی که برای دبیران آموزش و پرورش استان های گیلان، مازندران و گلستان به صورت وبینار برگزار شد، اضافه کرد: از جانب سازمان ملل متحد دهه ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ بعنوان دهه علوم اقیانوسی به منظور توسعه پایدار و افزایش سواد اقیانوسی در میان آحاد جامعه از راه آموزش و پرورش بعنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت نسل آینده، نامگذاری شده است.
وی اظهار نمود: با عنایت به این که کشور ما یک کشور دریایی است، ترویج علوم دریایی و اقیانوسی برای توسعه دانش عمومی همواره جزو اولویت های پژوهشگاه بوده که از راه کمیته ملی اقیانوس شناسی و کمیته آموزش و فرهنگ شورایعالی اقیانوس شناسی دنبال شده است.
ابطحی با تکیه بر اینکه از اوایل دهه ۹۰ شمسی پژوهشگاه کوشش کرد با همکاری وزارت آموزش و پرورش حجم مطالب در ارتباط با دریا و اقیانوس را در کتاب های درسی افزایش دهد، خاطرنشان کرد: بعد از آن با تولید بسته های آموزشی ویژه همچون فیلم، پوستر و کتابچه های آموزشی کوشش کرد فعالیتهای خویش را توسعه دهد. توسعه همکاری با انجمن ترویج علم و شرکت در نمایشگاه های ویژه ترویج علم این انجمن، برگزاری برنامه های مختلف بازدید دانش آموزان از پژوهشگاه و ایستگاه های ساحلی در بوشهر، بندرعباس، چابهار و نوشهر، بخشی از فعالیتهای ترویج علم این پژوهشگاه است.
رئیس پژوهشگاه علوم جوی اضافه کرد: پژوهشگاه با استفاده از ظرفیت مناسبت های دریایی مانند روز ملی خلیج فارس، روز جهانی دریا و اقیانوس، روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های مانگرو، روز منطقه ای دریای خزر، روز جهانی آگاه سازی سونامی و روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و همینطور ایام هفته پژوهش و فناوری، برنامه های ترویجی مانند پاکسازی سواحل، برگزاری همایش های علمی- ترویجی در رابطه با موضوع، مسابقه نقاشی ویژه کودکان، بازدید دانش آموزان از ایستگاه ها و ساختمان مرکزی پژوهشگاه را در سطوح مختلف ویژه طیف های مختلف علاقه مندان برگزار می نماید.
وی تصریح کرد: سال قبل برنامه آموزش دانش پایه اقیانوسی ویژه ۱۲۰ نفر از دبیران آموزش و پرورش شهر تهران در محل ساختمان مرکزی پژوهشگاه برگزار شد، اما سال جاری با عنایت به همه گیری کروناویروس سعی کردیم با استفاده از ظرفیت فضای مجازی این برنامه ترویج علم را برای دبیران آموزش و پرورش استان های شمالی کشور با عنوان خزرشناسی برگزار نماییم که خوشبختانه با استقبال خیلی خوب آموزش و پرورش روبرو شد.
به قول وی در این برنامه مباحث مختلف مانند اهمیت سواد اقیانوسی، زیست شناسی و تنوع زیستی در دریای خزر، وضعیت آلودگی ها و محیط زیست دریا، شیمی آب، فیزیک دریا، امواج و جریان ها در دریای خزر، حوضه آبریز، زمین شناسی و وضعیت اقلیمی دریا و اثرات آن بر سواحل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و برای مخاطبان تشریح شد.
ابطحی خاطرنشان کرد: بنا داریم در خلال ماه آینده دوره آموزشی مشابهی را ویژه استان های جنوبی کشور یعنی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان برگزار نماییم که مکاتبات و هماهنگی های اولیه در این خصوص با ادارات کل آموزش و پرورش این استان ها انجام شده یا در حال انجام می باشد.
منبع:

1399/09/28
12:46:10
5.0 / 5
1128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum