روند تایید طرح های كرونایی در كمیته اخلاق پزشكی

روند تایید طرح های كرونایی در كمیته اخلاق پزشكی

به گزارش انجمن پارسیان دبیر گروه اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی کشور ضمن اشاره به مراحل تایید طرح ها در این کمیته اظهار داشت: پروژه ها بعد از دریافت «کد اخلاق»، به سازمان غذا و دارو انتقال داده می شوند تا درباره کل پروژه مورد بررسی قرار گیرند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، احسان شمسی گوشکی در وبینار "بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و عرضه توانمندی کشور ایران در تولید آن"که امروز در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: طرح ها در کمیته ملی اخلاق در پژوهش سازمان غذا و دارو از جانب پژوهشگران مورد بررسی قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینکه خود محقق پروژه با این کمیته ارتباط دارد، اظهار نمود: از طرفی، شرکت با سازمان غذا و دارو ارتباط می گیرد.
شمسی گوشکی ضمن اشاره به فرایند تائید از جانب این کمیته، توضیح داد: ما در ابتدا ایمن بودن و تأثیرگذاری را مورد بررسی قرار می دهیم؛ ولی در فاز اول، ایمن بودن مطرح است.
دبیر گروه اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه تابحال یک پروتکل فاز یک در کمیته اخلاق با دو جلسه اضطراری را تشکیل دادیم، اظهار داشت: نوع ارجاع به کمیته اخلاق بگونه ای است که ابتدا سازمان غذا و دارو از مراحل پروژه آگاه و قانع شود.
وی افزود: پروژه ها بعد از دریافت «کد اخلاق»، به سازمان غذا و دارو انتقال داده می شوند تا درباره کل پروژه مورد بررسی قرار گیرند.
دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش سازمان غذا و دارو تاکید کرد: هیچ کشوری برای دارویی که خودش می خواهد مصرف کند، احتیاج به مجوز بین المللی ندارد و سازمان غذا و دارو می تواند تائیدیه آن دارو را عرضه کند.
شمسی گوشکی بیان نمود: ما احتیاج به تائیدیه نهادهای بین المللی نداریم؛ اما FDA کمک کننده است.
منبع:

1399/10/11
20:47:54
0.0 / 5
753
تگهای خبر: شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum