در گزارش انجمن پارسیان عنوان شد؛

رصد نخستین بارش شهابی سال میلادی

رصد نخستین بارش شهابی سال میلادی

انجمن پارسیان: کارشناس نجوم با اعلان اینکه مهم ترین رویداد دی ماه بارش شهابی ربعی است که فردا رخ می دهد، اظهار داشت: اوج این بارش شهابی در ساعت 16: 30 است که می توان 110-120بارش در ساعت را رصد کرد.احسان مهرجو درباب بارش شهابی ربعی به خبرنگار مهر اظهار داشت: در تاریخ یکشنبه چهاردهم دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۱ میلادی) نخستین پدیده نجومی جذاب و قابل توجه در سال ۲۰۲۱ به وقوع می پیوندد.
وی با اعلان اینکه این رویداد نجومی، بارش شهابی ربعی است، اظهار داشت: کانون این بارش شهابی در صورت فلکی ربع یا کوادرانت قرار دارد و این بارش، جز بارش های مهم و پر شهاب سال شمرده می شود.
کارشناس نجوم اشاره کرد: زمان بارش شهابی ربعی معمولا از ۱۳ تا ۱۷ دی است که اوج آن یکشنبه چهاردهم دی ماه خواهد بود.
مهرجو با اشاره به بازه زمانی بارش شهابی ربعی در مقایسه با بارش شهابی برساووشی اظهار داشت: بارش شهابی برساووشی بازه ای یک ماهه دارد ولی بارش شهابی ربعی ۴روزه است.
وی اشاره کرد: پیش بینی می شود در بارش شهابی ربعی امسال ۱۱۰ تا۱۲۰ شهاب را در هر ساعت رصد نماییم.
وی با اشاره به شبهه هایی که در زمینه کانون بارش شهابی ربعی قبل از اینها به وجود آمده بوده اضافه کرد: کانون بارش شهابی ربعی «صورتک ربع » است اما در قدیم علاوه بر صورت ربع، صورت فلکی گاوران یا عوّا نیز وجود داشت که امروزه این دو صورت فلکی، یک صورت فلکی قلمداد می شوند.
کارشناس نجوم افزود: اما همچنان بارش شهابی ربعی، بارش گاوران نیست و این کانون بارش شهابی همیشه از قدیم محل اختلاف نظر بوده است برای اینکه یک زمانی معتقد بودند که این بارش از دنباله دار «۹۶P» بجای مانده ولی در سال ۲۰۰۳ سیارکی به اسم « C/۱۴۹۱Y۱» کشف شد که بنظر می رسد این سیارک در راه این توده ذرات حرکت می کند.
وی افزود: کمی بعد از آن پژوهشگران متوجه شدند که این سیارک در راه توده ذرات منشا این بارش حرکت می کند. از آن پس فرض می شود که دنباله دار C/۱۴۹۱Y۱ بعد از مدتی به یک سیارک بدل شده که بعدها با نام ۲۰۰۳EH۱ شناخته شده و این سیارک منشا این بارش است.
وی اشاره کرد: اما حالا منشا این بارش شهابی را در هر صورت «صورتک ربع » می دانند.
مهرجو با اعلان اینکه در تاریخ یکشنبه ۱۸: ۳۰ شاهد اوج این بارش شهابی ربعی هستیم، اظهار داشت: اوج این بارش شهابی چهاردهم دی ماه است به طوریکه در این شب می توان ۱۱۰ شهاب در ساعت را در وضعیت کاملا تاریک رصد نماییم.

1399/10/13
13:37:39
0.0 / 5
1109
تگهای خبر: هارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum