در آیین رونمایی از سردیس حاج قاسم سلیمانی در بوستان قیطریه عنوان شد

رونمایی از سردیس حاج قاسم سلیمانی رونمایی از مقاومت است

رونمایی از سردیس حاج قاسم سلیمانی رونمایی از مقاومت است

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین رونمایی از سردیس شهید حاج قاسم سلیمانی که به همت فرهنگ سرای ملل در بوستان قیطریه برگزار شد، اظهار داشت: امروز در حقیقت از دو آیه الهی هم بعنوان یک نماد یعنی مقاومت و سردار مقاوت حاج قاسم سلیمانی رونمایی می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، آیین رونمایی از سردیس شهید حاج قاسم سلیمانی در بوستان قیطریه با حضور حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری، سیدمهدی مصطفوی قائم مقام معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، حسین امیرعبداللهیان سخنگوی ستاد برگزاری سالگرد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، سیدعلیرضا فاطمیان پور، معاون فرهنگی، علیرضا زندوکیل معاون محترم هنری سازمان فرهنگی هنری و سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات، در بوستان قیطریه برگزار گردید.
حجت الاسلام میثم امرودی: مقاومت و حاج قاسم سلیمانی ترجمان قرآن کریم است
در ابتدای مراسم حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری، ضمن خیرمقدم از متولیان این برنامه تشکر کرد که با زحمات این عزیزان امروز شاهد رونمایی از سردیس سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی هستیم.
وی ادامه داد: مقاومت، ترجمان قرآن کریم است. معتقدم حاج قاسم هم ترجمان قرآن کریم است. مقاومتی که نه امروز که از زمان پیامبراکرم(ص) بوده است و اینکه امروز نام مبارک حضرت محمد(ص) شنیده می شود، ثمره همین مقاومت است. باور داشته باشیم، مقاومتی که امروز دارید در مقابل قدرت، شهرت و تمام رسانه هایی که در اختیار استکبار است، ترجمان قران کریم است و دست یابی به پیروزی را باید قطعی بدانیم.
امرودی بیان نمود: چندین سال پیش جنگی نابرابر به راه افتاد. همه دنیا در مقابل امام(ره) ایستادند. ما یک امام، یک قرآن، یک پیغمبر و وعده الهی داشتیم و عده ای به نام دنیا جمع شدند تا مقابل امام بایستند، اما مقاومت پیروز شد چون ترجمان قرآن کریم بود.
ایشان در ادامه اضافه کرد: روزی مردمانی که ارتش درستی نداشتند، رئیس جمهورشان منافق بود و در مقابل، منافقین مسلح بودند، انقلاب کردند و چون قرآن کریم ترجمه می شد، توانستند آمریکا را از ایران بیرون کنند. ان شاالله بزودی شاهد خروج آمریکا از خاورمیانه هستیم. اگر اعتقاد داشته باشید که مقاومت ترجمان قرآن کریم است.
رئیس سازمان فرهنگی هنری بیان نمود: می خواهید آیه قرآن را ببینید؟ حاج قاسم را ببینید. چند نفر از شما حاج قاسم را از نزدیک دیدید؟ اما وقتی ایشان شهید شدند چند روز عزادار بودید؟ عده ای تا امروز هم عزادار هستند؛ این ترجمان قرآن کریم است. خانواده دوستی، یتیم نوازی، مقاومت، جهاد، تواضع و ادب حاج قاسم سلیمانی هم ترجمان آیات قرآن کریم است. امروز در حقیقت از دو آیه الهی بعنوان یک نماد یعنی مقاومت و سردار مقاوت حاج قاسم سلیمانی رونمایی می شود.
امرودی در انتها اظهار داشت: امیدوارم بزودی و پس از آخر همه گیری کرونا در یک جمع میلیونی بتوانیم پیروزی مقاومت و محو استکبار را از سراسر جهان جشن بگیریم.
سیدمهدی مصطفوی: امید که بتوانیم مثل حاج قاسم محکم و پرجا در این راه بمانیم
در ادامه مراسم سیدمهدی مصطفوی قائم مقام معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، اظهار داشت: اگر بخواهیم بدانیم که چرا حاج قاسم چنین مقام و جایگاهی را پیدا کرده که امروز حتی کسانی که آشنایی مختصری با ایشان داشتند پس از شهادت این بزرگوار، نسبت به شهید معرفتی پیدا کردند و در دلشان جا گرفته و عاشقانه به ایشان فکر می کنند، استعانت می گیرم از این آیه شریفه که خداوند می فرماید: "از بین مومنین، بزرگ مردانی هستند که با آنچه که با خدا تعهد بستند، صادقانه عمل کردند، از بین آنها عده ای بودند که این مسیر را طی کردند، رفتند و شهید شدند." عده ای که هم ماندند، آنچنان که هیچ تغییری در راه و اعتقادشان پیش نیامد. آن افراد کسانی هستند که خداوند از این خصوصیت در توصیف آنها استفاده می نماید. کسانی که به خدا، روز قیامت، عدالت، پیامبران، رهبران الهی، ولایت ایمان دارند و خویش را در قالب و حصار مادی گری دنیا محصور نکردند و بر سر ایمان خود محکم ایستادند و هیچ تغییری هم در راه خود نمی دهند.
وی ادامه داد: ان شاالله بتوانیم جزو افرادی باشیم که محکم و پابرجا در این راه ماندند و ارزش های الهی را با استقامت دنبال می کنند. تمام آرزو و تلاشمان بر این است که در این راه تا آخر بدون تغییری در تفکر ارزشی خود پابرجا بمانیم. لازم می دانم در انتها از جناب آقای امرودی که نگاه ارزشی را در فعالیتهای فرهنگی برجسته حفظ می نماید، تشکر کنم.
حق شناس: تشییع شهید سلیمانی هم تراز استقبال و بدرقه حضرت امام(ره) بود
محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این آیین اظهار داشت: در سالگرد پهلوان، قهرمان و دلیرمردی به سوگ نشسته ایم که با رشادت، شهامت و ایثارش تمام همت خویش را برای برافراشتن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران بر بام منطقه و جهان صرف کرد و زندگی اش را برای این مهم گذاشت؛ چه در دوره انقلاب بعنوان یک انقلابی، چه در دوران جنگ بعنوان یک سرباز و چه در پس از جنگ بعنوان یک سردار مقاومت در منطقه. حاج قاسم سلیمانی هیچ وقت از این مسیر مستقیم فاصله نگرفت.
وی ضمن اشاره به اینکه سوگ شهید سلیمانی آن قدر سنگین بود که داغش بر دل همه مردم ایران نشست، اضافه کرد: این اجماع با این گستره از دیدگاه ها و تفاوت ها، خودشان را سوگوار از دست دادن این چهره پرارزش دیدند و اشک ریختند و رخت سیاه پوشیدند. تهران عزیز هم پس از دو مراسم بزرگ یکی ۱۲ بهمن و نیمه خرداد که مردم آمدن و رفتن امام(ره) را استقبال و بدرقه کردند، یکی از روزهای تاریخی خودش را ثبت نمود. بدرقه شهید سلیمانی در نوع خود هم تراز آن دو رویداد بود و این جایگاه یک سرباز وطن، فدایی میهن و عاشق جمهوری اسلامی و رهبری را نشان داده است.
محمدجواد حق شناس خاطرنشان کرد: شورای شهر و شهرداری تهران از آغاز این اتفاق تا به امروز، همه تلاشش این بود که بتواند در حد توان در این عرصه فعالیت کند. چه با بزرگداشت ها، چه با نامگذاری بزرگراه رسالت، چه با برگزاری یک مسابقه برای یادمان سازی از آن عزیز و چه با ساخت تندیس ها و سردیس هایی از این شهید بزرگوار که یادش را گرامی بدارد از سازمان فرهنگی هنری تشکر می کنم که برای خلق این اثر پرارزش هنری تلاش کردند. یکی از وجوه سردار وجه بین المللی ایشان بود و قرار گرفتن سردیس ایشان در فرهنگ سرای ملل این خصوصیت را بهتر نشان داده است.
امیرعبداللهیان: شهید سلیمانی تاکید داشتند که نمادهای شهری در عراق و سوریه همواره روشن باشد
حسین امیرعبداللهیان سخنگوی ستاد برگزاری سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی آخرین سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: از شورای شهر تهران تشکر می کنم که این روزها در تدارک این هستند که خیابانی در تهران به نام شهید ابومهدی المهندس و متقابلاً در بغداد خیابانی به نام شهید سلیمانی نامگذاری شود و این نشانه ای برای پیوستگی و همبستگی میان دو ملت ایران و عراق باشد.
وی ادامه داد: همه ما در ایران شامل مسلمان و مسیحی و کلیمی و زرتشتی عشق ویژه ای به سردار شهید سلیمانی می ورزیم و می خواهم نکته ای عرض کنم که به مدیریت شهری مرتبط می باشد. فراموش نمی کنم در این سال هایی که سردار سلیمانی مدیریت پرونده عراق و سوریه را بعنوان بخشی از ماموریتشان برای تأمین امنیت ملی ایران بر عهده داشتند، به همه ظرایف توجه می کردند. همچون نکاتی که قاعدتاً باید در تخصص شهرداری می بود.
امیرعبداللهیان افزود: زمانی ایشان را در بغداد دیدم که به مسؤلان ذی ربط تاکید می کند به جهت اینکه چراغ عشق و علاقه مردم به ائمه اطهار همیشه روشن باشد، در بدترین شرایط ناامنی در عراق نباید اجازه دهیم پروژکتورهای اماکن متبرکه خاموش باشد. ایشان هم در سوریه و هم در عراق تاکید داشتند که در سطح شهرهای مختلف حتی شهرهایی که به سختی گرفتار مبارزه با داعش هستند، آبنماها و پروژکتورهای رنگارنگ میادین باید دائما روشن باشد. از نزدیک می دیدم که به مقامات می گفتند این یعنی شهر زنده است و یعنی امید زنده است.
او در آخر اظهار داشت: این نشان داده است سردار سلیمانی در اوج مبارزاتشان با تروریسم به چنین نکاتی توجه داشتند. ایشان برای انتقال تجربه مدیریت شهری به شهرهای عراق و سوریه از آقای قالیباف شهردار وقت تهران هم مشورت می گرفتند. از حسن ابتکار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای ساخت این سردیس تشکر می کنم.
طبق گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، در انتها مراسم با ادای احترام به مرحوم آیت الله مصباح یزدی از سردیس حاج قاسم سلیمانی رونمایی گردید.1399/10/14
19:27:52
0.0 / 5
961
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum