سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا :

حضور در مدارس الزامی نیست

حضور در مدارس الزامی نیست

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را اعلام نمود و اظهار داشت: علاوه بر ۱۰ شهر استان مازندران که در وضعیت قرمز هستند، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی هستند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، علیرضا رئیسی ضمن تسلیت ایام فاطمیه، مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را اعلام نمود و اظهار داشت: مباحث مختلفی در این نشست عنوان شد. وضعیت دنیا بخصوص اروپا و آمریکا درباره وضعیت بیماری مرور شد. اروپا در وضعیت نابسمانی به سر می برد و انگلستان از مرز ۱۵۰۰ مرگ هم عبور کرد و امریکا هم از مرز ۴۳۰۰ مرگ عبور کرد.


لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا

ایجاد محدودیت شدید پروازهای خارجی

وی اضافه کرد: میزان مبتلا شدن در اروپا طی کمتر از یک ماه گذشته شبیه آمریکا شده و نگران کننده است، از این جهت به این مورد تاکید می کنم که جهش صورت گرفته در ویروس بسیار در انتقال بیماری و میزان مرگ و میری که در سطح دنیا اتفاق افتاده موثر بوده است بنابراین نیاز است که بیشتر از مرزها مراقبت نماییم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه باید یادمان باشد فقط ترس از ویروس جهش یافته از کشورهای دیگر مطرح نیست اظهار داشت: در کشورهایی مثل ژاپن، برزیل و آفریقای جنوبی نمونه هایی از ویروس های جهش یافته، پیدا شده و اتفاقی که می افتد این است که حالا در تمام کشورها پروازها دارد لغو و محدود می شود و در ایران هم پروازها را بسیار محدود کردیم.


هشدار جدی در مورد عدم رعایت پروتکلها و سفر به شمال و جنوب کشور

نگرانی از ایجاد موج چهارم کرونا در اواخر بهمن و اوایل اسفند

رئیسی اضافه کرد: اما خوشبختانه فعلا وضعیت بیماری و روند مبتلا شدن و مرگ در کشورها ما نزولی است اما مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست و ۱۰ شهر مازندران در وضعیت قرمز قرار گرفته است. استان گیلان و گلستان هم درگیر هستند.
وی افزود: آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدون کنار و نکا شهرهای قرمز استان مازندران هستند و حتما نیاز است پروتکل ها بیشتر و جدی تر رعایت شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه علاوه بر این شهرها که در وضعیت قرمز هستند، ۲۳ شهر ما در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی هستند اظهار نمود: اما در چند روز گذشته در بعضی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل ها بودیم. مسافرت هایی به جنوب بخصوص قشم صورت گرفته و مسافرت های زیادی به سمت شمال داشتیم.
وی در انتها تصریح کرد: اخطار بسیار جدی است که اگر رعایت ها ضعیف شود متاسفانه موج چهارم می تواند اواخر بهمن و اوایل اسفند شکل بگیرد و هرموجی شکل بگیرد برابر ۸ تا ۱۰ هزار فوت بیشتر است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه گرچه به شرایط نسبی مطلوبی رسیدیم اما همواره باید توجه داشته باشیم کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری می تواند باعث خیز بیماری شود اظهار داشت: اگر در منطقه ای اعلام می شود که وضعیت کم خطر شده به معنای از بین رفتن ویروس یا ضعیف شدن آن نیست که بار سفر را ببندیم. اگر این اتفاق بیفتد تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم و امکان دارد پیک سهمگینی تکرار شود بنابراین درخواست می نماییم مردم این اخطار را جدی بگیرند که اگر رعایت نکنیم متاسفانه موج چهارم شکل خواهد گرفت و باردیگر محدودیت ها اواخر اسنفد و تعطیلات عید نوروز برخواهد گشت.


۲۳ شهر نارنجی در سه استان گلستان، گیلان و مازندران

رئیسی اضافه کرد: ۲۳ شهر نارنجی در سه استان گلستان، گیلان و مازندران قرار دارند.


برگزاری متفاوت مراسم ۲۲ بهمن

وی به چگونگی برگزاری مراسم ۲۲ بهمن ماه اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین مصوبه امروز درباره برگزاری مراسم ۲۲ بهمن، سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود که ستاد تصمیم گرفت سال جاری این مراسم را با عنایت به وضعیت ناپایدار بیماری، به صورت متفاوتی برگزار کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: این مراسم سال جاری به صورت نمادین و در اغلب شهرها با رژه های موتوری و با موتوسیکلت و خودروهاست و هیچ کس به صورت پیاده در مراسمی حضور پیدا نخواهد کرد؛ نه به صورت تماشاگر و نه به صورت راهپیمایی های معمول سالهای گذشته؛ مراسم نمادین است و سخنرانی رئیس جمهور هم از راه صداوسیما پخش خواهد شد. سال جاری مراسم ۲۲ بهمن به هیچ وجه مثل سالهای گذشته نیست و تاکید می کنم برای گرامیداشت این جشن برنامه به صورت نمادین با خودرو ها، پرچم ها و بلندگوها برگزار می شود.


حضور در مدارس الزامی نیست

رئیسی با اشاره به اینکه درباره مدارس هم سوالات زیادی طی هفته گذشته مطرح گردیده است اظهار نمود: همینطور صحبت های ضد و نقیضی عنوان شد، اما بعنوان سخنگوی ستاد ملی اعلام می کنم که مدارس به هیچ وجه به صورت الزامی برگزار نخواهد شد.

وی اضافه کرد: برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و بخصوص مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از ۱۰ نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از ۵۰ نفر هم جزو شاخص هایی بود که اعلام گردید. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حداکثر دو روز در هفته و یکی دو ساعت در هرروز است که آن هم اصلا الزامی نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.
رئیسی تصریح کرد: بار دیگر تذکر می دهم بیشتر از ۳۰ هزار نفر وارد جزیره قشم شدند و به مسافرت رفتند که می تواند کانون آلودگی و عاملی برای شیوع بیماری باشد. مراسمی هم بدون رعایت پروتکل ها در بعضی استان ها برگزار شد و امید است پروتکل های بهداشتی به دقت رعایت شود.1399/10/27
13:02:32
0.0 / 5
975
تگهای خبر: آموزش , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum