در گزارش انجمن پارسیان اعلام شد؛

گردشگری سلامت با درمان ناباروری در ایران شكل گرفت

گردشگری سلامت با درمان ناباروری در ایران شكل گرفت

به گزارش انجمن پارسیان مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: در حوزه درمان ناباروری به جایی رسیده ایم که توریسم درمانی و گردشگری سلامت در کشور ما شکل گرفته است.دکتر علی صادقی تبار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پژوهشگاه ابن سینا از بدو تأسیس در دو حوزه «بیولوژی تولید مثل» و «تشخیص و درمان سرطان» که قرابت های نهادین زیادی دارند فعالیت خودرا آغاز نموده است؛ در حقیقت مشابهت چگونگی استقرار یک سلول سرطانی در بدن یک انسان سالم در حوزه سرطان و از طرف دیگر رشد و نمو یک جنین در بدن مادر، همان قرابت های نهادین هستند که حوزه های فعالیت در این پژوهشگاه به شمار می روند.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با اعلان اینکه کارهای پژوهشی، علمی و تحقیقاتی زیادی در این پژوهشگاه انجام می گیرد، اضافه کرد: پژوهشگاه ابن سینا در این دو حوزه کارهای پژوهشی و سپس کارهای درمانی را از سال ۱۳۸۲ آغاز نموده و خوشبختانه از آن سال ها توفیقات و موفقیت های زیادی را به دست آورده است.
وی با اشاره به دستاوردهای درمانی پژوهشگاه ابن سینا طی این سال ها پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: کارهای درمانی پژوهشگاه در حوزه ناباروری شامل سقط مکرر، خدمات اهداء، اندومتریوز و دردهای لگنی و بیماریهای مرتبط هستند و یکی از تازه ترین خدمات این مرکز مربوط به کلینیک سلول درمانی است که تازه ترین یافته های مربوط به پژوهشگاه ابن سینا در این کلینیک مورد بهره برداری قرار می گیرد.
صادقی تبار با اعلان اینکه ۳ حوزه از دستاوردهای ویژه در پژوهشگاه مایه افتخار ملی بوده است، اظهار داشت: در مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا بر درمان های پزشکی برای مادرانی که گرفتار سقط مکرر می شوند تمرکز داریم و تا حالا ۸۰ درصد این درمان ها نتیجه خوب در برداشته است.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا افزود: درمان های جایگزین و استفاده از روش های نوین متمرکز بر اصول قانونی و اخلاقی از دیگر دستاوردهای پژوهشگاه بشمار می رود که در این پژوهشگاه مادران عقیم و نابارور با استناد به روش های قانونی بچه دار می شوند.
صادقی تبار اظهار داشت: از مهم ترین توفیقات دیگر پژوهشگاه تشکیل کلینیک اندومترویز و درمان بیماری هایی است که ناشی از دردهای لگنی بوده که توانستیم کلینیکی را تأسیس نماییم و در این راستا تیمی را تربیت کردیم و آموزش دادیم که بدون جراحی و با بهره گیری از معاینات بالینی و به صورت قطعی بیماری را تشخیص دهند و با بهترین کیفیت درمان را انجام دهند که در خاورمیانه بی بدیل است.
استفاده از سلول های بنیادی در درمان ناباروری
به گفته وی، نهایتاً شاخص ترین موفقیت مرکز درمانی پژوهشگاه ابن سینا مربوط به استفاده از سلول های بنیادی و درمان ناباروری و بهبود وضعیت باروری افراد بوده که توفیقات درخشان و مایه افتخاری دراین زمینه رخ داده است.
صادقی تبار اضافه کرد: معمولاً سلول های بنیادی از خون بند ناف یا مغز استخوان و بافت چربی به صورت محدود بدست می آید که شاید خطرناک و رنج آور باشد؛ اما پژوهشگران این پژوهشگاه موفق شدند از منبع جدید و نوع غیر تهاجمی و در دسترس این خدمت را گسترش دهند و سلول بنیادی را از خون دوران قاعدگی بدست بیاورند. این بافت تا مدتی پیش مهم تلقی نمی شد.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با اعلان اینکه پژوهش های مفصلی که طی ۱۱ سال در پژوهشگاه ابن سینا در حوزه سلول های بنیادی و افزایش توان باروری به کار گرفته شده است. امروز از این سلول ها در کلینیک مرکز سلول درمانی پژوهشگاه ابن سینا برای بهبود وضعیت باروری خانم هایی که کاندید استفاده از درمان جایگزین یا اهدا شده بودند، استفاده می نماییم و توفیقات زیادی برای بارور شدن این افراد داشته ایم.
ایران دارای سومین بانک خون سلول های بنیادی برای درمان ناباروری در دنیا
صادقی تبار با اعلان اینکه سال قبل بانک سلول خون قاعدگی برای این منظور راه اندازی گردید، اظهار داشت: این بانک پس از آمریکا و هلند، سومین بانک خون سلول های بنیادی خون قاعدگی در دنیاست؛ اما این کشورها تنها سلول های بنیادی این خون را استحصال و بانکینگ می کنند اما در ایران این تحقیقات برای افزایش توان باروری استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه استفاده از این سلول های بنیادی برای باروری در ۳ مرحله انجام شده، اظهار داشت: مرحله نخست کارآزمایی بالینی بخش حیوانی، دومین مرحله کارآزمایی بالینی انسانی محدود بوده که این مراحل انجام شده و نتایج موفقیت آمیزی داشته است.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا افزود: در کارآزمایی بالینی مرحله دوم ۵۰ درصد خانم هایی که با این سلول های بنیادی (به روش IVF و طبیعی) برای حاملگی اقدام نمودند حامله شده اند.
وی با اشاره به گروه دومی که تحت کارآزمایی بالینی هستند، اظهار داشت: اوایل سال ۱۴۰۰ نتایج کلی مطالعه دوم منتشر می شود و پس از آن این روش بعنوان روش کلاسیک و روتین در درمان ناباروری استفاده خواهد شد.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با تاکید بر اینکه از این سلول های بنیادی برای درمان ناباروری و زمینه های دیگر همچون درمان زخم و بیماریهای زخم ناشی از دیابت استفاده می شود، اظهار داشت: این علم نو و جدیدی است و هم اکنون هم استفاده های خوبی دارد.
به گفته وی، حالا خون بند ناف هم کاربرد روتین و شایعی نیست اما در سال های بعد استفاده از این نوع سلول های بنیادی معمول می شود.
صادقی تبار اظهار داشت: در آمریکا و سایر کشورها چنین مطالعاتی انجام نشده برای اینکه اگر شده بود نیاز به کارآزمای بالینی نداشتیم و ایران نخستین کشوری است که دراین زمینه ورود پیدا کرده است. این اتفاقات در عرصه بین المللی اتفاق مهمی تلقی می شود. این خدمت می تواند در همه جای دنیا با استقبال مواجه شود و ما می توانیم پیشرو در این قضیه باشیم.
درمان ناباروری در حیوانات عظیم الجثه
وی اشاره کرد: استفاده از تکنیک IVF برای درمان ناباروری در دام های بزرگ جثه نیز از اقداماتی است که در پژوهشگاه ابن سینا انجام شده و اتفاق ارزشمندی است. ما در کشورمان بطور طبیعی از نژاد خاصی از گاوهای شیری و گوشتی مانند هولشتاین استفاده می کردیم که اینها ۳ درصد چربی دارند؛ با توجه به این که در دام های کشور به سبب استحصال کره و لبنیات گرفتار ضعف بودیم و کره را وارد می کردیم درصدد برآمدیم با بهبود نژادی این مشکل را برطرف نماییم.
صادقی تبار اشاره کرد: کاری که انجام دادیم این بود که با موافقت وزارت کشاورزی نسبت به واردات نژادهای مرغوب برای تولید گوشت، شیر با چربی بالای ۷ درصد اقدام کردیم. در ادامه با روش IVF و تکثیر نژادی گاو موفق شدیم از این نژاد مرغوب بیش از هر گاو ماده ای که وارد کردیم ۵۰ جنین خوب بدست بیاوریم.
وی با تاکید بر اینکه این کار از حدود سه سال پیش شروع شده است، اظهار داشت: این مساله تحولی در تکثیر نژاد گاو مرغوب بود و الان با قرارداد با خیلی از گاوداری ها به بهره برداری رسیده تا یک گاو شیر با چربی بالاتر و گوشت خوب تر داشته باشیم.
گردشگری سلامت در درمان ناباروری
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا اشاره کرد: به صورت کلی درمان های ناباروری، درمان اندومتریوز و دردهای لگنی بدون جراحی و بموقع از دستاوردهای انقلاب هستند و ما قبل از انقلاب چنین موضوعاتی را نداشتیم.
وی افزود: این مساله همیشه از توفیقات ما طی این مدت محسوب شده برای اینکه پیش از انقلاب ارزهایی برای درمان ناباروری به زوجین اختصاص می یافت و بسیاری برای درمان به انگلستان می رفتند اما حالا به جایی رسیده ایم که توریسم درمانی و گردشگری سلامت در حوزه های درمان ناباروری و درمان های مرتبط در کشور ما مطرح است.
صادقی تبار اظهار داشت: حالا بیماران از کشورهای همسایه عراق، آذربایجان، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی، ایرانیان مقیم آمریکا و… به این مرکز مراجعه می کنند.


منبع:

1399/11/21
20:42:38
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum