هدف فعالیت مراكز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته است نه درمان آنها

هدف فعالیت مراكز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته است نه درمان آنها

پیرو انتشار برخی طرح برخی ادعاها درباب وضعیت «مراکز بهاران»، روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با انتشار اطلاعیه ای اشاره کرد: شهرداری تهران آمادگی دارد تا در کمترین زمان ممکن دو مرکز بهاران 5 و 8 را از بهزیستی بازپس گرفته در راه پیش بینی شده قبلی خود به کار گیرد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، این اطلاعیه آمده است: ایجاد مراکز توان افزایی و مهارت آموزی افراد بهبود یافته از اعتیاد (بهاران) بر طبق تکلیف شورای اجتماعی کشور توسط شهرداری تهران در سال ۹۴ در دستور کار قرار گرفت. این مراکز در گذشته هیچ وقت با حداکثر ظرفیت فعالیت نکردند و تا حدودی نیز از اهداف خود فاصله گرفتند، اما ضرورت و اهمیت پیاده سازی مدل مذکور در پروسه بازپروری معتادان بهبودیافته برای همگان عیان بوده و هست. متاسفانه در گذشته مراکز بهاران گرفتار مشکلاتی مانند واگذاری به برخی نهادها و همین طور تغییر کاربری شده بودند؛ اما لازم به تاکید است به جز واگذاری دو مورد به سازمان بهزیستی کشور -که برمبنای مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان، به پیش از سال ۹۸ برمی گردد- از انتهای سال ۹۷ تا کنون نه فقط مراکز بهاران تغییر کاربری پیدا نکرده اند، بلکه پروسه بازپس گیری مراکز قبلی هم در دستور کار قرار گرفته است.
گفتنتی است شهرداری تهران برابر تکالیف برشمرده شده در ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه، تکالیف تعیین شده توسط شورای اجتماعی کشور و همین طور ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود تلاش می کند مراکز بهاران را احیا و در راه صحیح پیش بینی شده اولیه قرار دهد. در این میان به نظر می آید طرح برخی موضوعات نیازمند شفاف سازی و بازگویی صحیح است. طرح این ادعا که «شهرداری تهران چون تخصصی در حوزه اعتیاد ندارد، پس نمی تواند مراکز بهاران را مدیریت کند»، از اساس نادرست است؛ نخست آنکه هدف فعالیت مراکز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته و نه درمان معتادان است، درثانی شهرداری تهران طبق رویه و توافق خود بهره بردار مستقیم مراکز بهاران نبوده و بهره برداران را از میان مؤسسات تخصصی دارای مجوز از سازمان بهزیستی و یا وزارت کشور آن هم برمبنای طرح توجیهی انتخاب می کند.
در ادامه این اطلاعیه آماده است:
در این میان باتوجه به شفافیت در اهداف، عملکرد و فعالیت مراکز بهاران و لزوم اطلاع همکاران سازمان بهزیستی در حوزه ساماندهی لطمه های اجتماعی، موضع گیری یکی از مقامات بهزیستی نیز در این خصوص تعجب برانگیز به نظر می آید. این مقام بهزیستی تاکید کرده اند که نه فقط این سازمان هیچ درخواستی برای در اختیار گرفتن مراکز بهاران شهرداری نداشته، بلکه دو مرکز مناطق ۵ و ۸ نیز با اراده و پیشنهاد شهرداری برای نگهداری از کودکان کار و خیابان در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفته است. بدین سبب ضمن ابراز خرسندی از این مساله که سازمان بهزیستی کشور دیگر با مشکلات زیرساختی روب رو نیست، بر همین مبنا شهرداری تهران آمادگی دارد تا در کمترین زمان ممکن دو مرکز بهاران ۵ و ۸ را بازپس گرفته در راه پیش بینی شده قبلی خود به کار گیرد.
در ادامه برای شفاف سازی و ارائه اطلاعات صحیح و منصفانه به افکار عمومی تصریح می شود که واگذاری ۸ مرکز بهاران برابر مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸و تغییر کاربری دو مرکز ۵ و ۸ به کودکان کار نیز برمبنای بند یک مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مورخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸ بوده است و به صراحت اعلام می شود که پیشنهاد تحویل ۸ مرکز بهاران به بهزیستی و همین طور استفاده از ۲ مرکز بهاران بعنوان مرکز نگهداری از کودکان کار و خیابان نیز بنابر پیشنهاد شفاف مدیرکل وقت بهزیستی استان تهران بوده که مستندات آن ارائه شد. لازم به ذکر است که شهرداری تهران همیشه مخالفت خودرا با این شیوه نگهداری از کودکان کار و خیابان نیز اعلام نموده است.1399/11/24
18:41:47
0.0 / 5
942
تگهای خبر: تخصص , توسعه , خدمات , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum