كاهش ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

كاهش ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

انجمن پارسیان: رئیس سازمان امور اجتماعی ضمن اشاره به کاهش ازدواج دختران زیر۱۳سال تمام در ۹ماه سالجاری نسبت به سال قبل اظهار داشت: مطالب مطرح شده در گفت و گوی هفته گذشته، عمدتاً در جهت تبیین مفاد قانون مدنی و تشریح روند کاهشی ازدواج ها در این سن بوده است و کسانی که دیدگاه های متفاوت دارند و یا خواستار تغییر قانون هستند، در بیان نظرات خود آزادند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر تقی رستم وندی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی اظهار نمود: برپایه داده های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور (سازمان ثبت احوال) ازدواج های دختران زیر ۱۳ سال در کشور از سال ۹۲ تا ۹۸ با شتابی بیشتر از شتاب کل ازدواج ها کاهش یافته است.
وی ادامه داد: بر طبق این گزارش، در حالیکه تعداد ازدواج های ثبت شده دختران زیر ۱۳ سال تمام (یعنی ۱۳ سال و ۳۵۵ روز) در سال ۱۳۹۲، ۱۶هزار و ۷۸۰ مورد بوده، در سال ۹۷ به ۱۳هزار و ۵۴ مورد و در سال ۹۸ به ۱۱هزار و ۹۹۴ مورد کاهش یافته است. در ۹ ماهه سال ۹۹ هم این روند کاهشی در مقایسه با ۹ ماه سال قبل ادامه یافته است.
رستم وندی در همین راستا خاطرنشان کرد: تمامی ازدواج هایی که در کشور پیش از آخر ۱۳ سالگی دختران، برپایه حکم محاکم صالحه به ثبت می رسد، با عنایت به رویه اداری حاکم «ازدواج پیش رس» به حساب می آید.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور ضمن اشاره به اینکه طبق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، عقد نکاح دختر پیش از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر پیش از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است، تصریح کرد: بنابراین روشن است که قانون گذار با عنایت به واقعیات اجتماعی، پیش رسی ازدواج را به علل مختلف همچون آداب و رسوم و شرایط گوناگون زیستی مورد لحاظ قرار داده و در این راستا بر اذن ولی، مصلحت و تشخیص دادگاه صالح تاکید کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ رئیس سازمان امور اجتماعی اظهار نمود: مطالب مطرح در گفت و گوی هفته قبل عمدتاً در جهت تبیین مفاد قانون مدنی و تشریح روند کاهشی ازدواج ها در این سن بوده و کسانی که دیدگاه های متفاوت دارند و یا خواستار تغییر قانون هستند، در بیان نظرات خود آزادند.
منبع:

1399/11/25
23:33:05
0.0 / 5
739
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum