به كمك سلول های بنیادی؛

كشف پروتئینی كه سبب رشد سریع عضلات مجروح می شود

كشف پروتئینی كه سبب رشد سریع عضلات مجروح می شود

با اینکه سلول های بنیادی عضلات، بازسازی بافت های عضلانی صدمه دیده پس از جراحت را ممکن می کنند، اما این قابلیت با افزایش سن کمتر می شود. اما یک پروتئین حلال این مشکل است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، محققان استرالیایی پروتئین جدیدی را کشف کرده اند که به تکثیر سلول های بنیادی کمک می نماید و باعث بازسازی و التیام سریع جراحات به خصوص در سنین بالاتر می شود.
کشف این پروتئین باعث می شود تا حتی بازگشت عضلات به شدت صدمه دیده به حالت عادی با سرعت بیشتری ممکن شود و افراد مسن یا افرادی که به دلیل بیماری های صعب العلاج با مشکل تحلیل رفتن سریع عضلات دست و پنجه نرم می کنند بتوانند برای بازگرداندن عضلات خود به حالت عادی تلاش کنند.
برای کشف این پروتئین مطالعاتی بر روی گورخر ماهی صورت گرفت که ۷۰ درصد از ژن های آن با انسان ها مشترک است. از این ماهی قبلاً برای کشف مواد دارویی جدید، سم شناسی، مدل سازی بیماری ها و غیره استفاده شده است.
بررسی های انجام شده بر روی این ماهی نشان داد نوعی از سلول های موجود در گلبول های سفید خون معروف به ماکروفاژها به رفع جراحت ها و بازسازی عضلات این ماهی کمک می کنند. دو نوع از ماکروفاژها در این حوزه فعالیت دارند. نوع اول برای پاکسازی محیط جراحت به کار می روند و نوع دوم به بازسازی عضلات کمک می کنند.
پروتئین جدید شناسایی شده در ماکروفاژها NAMPT نام دارد و تولید یک هیدروژل با استفاده از این پروتئین و افزودن آن به بدن موش ها باعث بازسازی سریع عضلات آنها شد. محققان الان در حال مذاکره با چندین شرکت زیست فناوری در استرالیا هستند تا بتوانند از این پروتئین جدید برای بازسازی عضلات افراد بیمار، مسن و دارای جراحت های عمیق استفاده کنند.


منبع:

1399/11/26
23:06:45
0.0 / 5
987
تگهای خبر: شركت , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum