مهر بررسی كرد؛

مرور شگفتی های علمی سال

مرور شگفتی های علمی سال

به گزارش انجمن پارسیان در سالی که گذشت رویدادهای مختلفی در عرصه علمی تعجب محققان را برانگیخت از حلزونی که سرش را از بدنش جدا می کند تا کشف غددی جدید در بدن انسان همه دانش انسان از محیط اطرافش را گسترده تر کردند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، پارسال رویدادهای مختلفی در دنیای علم اتفاق افتادند. خیلی از این رویدادها به مخیله انسان نمی گنجند مانند حلزونی که سر خویش را از بدنش جدا می کند یا کشف یک دیوار مرجانی زیر آب. از طرفی محققان طی پژوهش های خود مرزهای دانش درباره طبیعت و پتانسیل های خارق العاده آنرا گسترش دادند. شاید تابه حال کسی نمی دانست، رکورد کوتاه ترین روز در ۲۰۲۰ ثبت شده یا کلید خاموش و روشن شدن مغز در کجاست.
در همین راستا به بعضی از جالب ترین کشفیات و دستاوردهای سال قبل اشاره می کنیم:
حلزونی که سر خویش را از بدنش جدا می کند
دو محقق ژاپنی در سالی که گذشت به صورت تصادفی متوجه شده اند ۲ گونه حلزون دریایی سرخود را از بدنشان جدا می کنند و طی ۳ هفته بدن خویش را به صورت کامل بازتولید می کنند. دلیل این رفتار حیوان هنوز معلوم نیست اما به قول محققان این رفتار به آنها اجازه می دهد تا انگل های داخلی را از بین ببرند که روی تولید مثل تاثیر گذار هستند.

مایعی که مانند جامد است!
گروهی از محققان با استفاده از دوربینی که در هر ثانیه هزار فریم ثبت می کند، حالتی را ثبت کردند که طی آن یک مایع مانند جامد رفتار می کند. برای این منظور محققان مایعی شامل نشاسته ذرت و آب را درون یک سلول باریک و تحت فشار هوا قرار دادند. در نتیجه این امر وضعیت (Discontinuous Shear Thickening ) یا DTS به وجود آمد.
رصد سریع ترین امواج صوتی
از سوی دیگر محققان امواج صوتی رصد کرده اند که با سرعت ۳۶ کیلومتر بر ثانیه در هیدروژن اتمی جامد حرکت می کند. این سرعت معادل دو برابر سرعت حرکت نور در سخت ترین ماده جهان یعنی الماس است. این تحقیق با همکاری پژوهشگران دانشگاه کویین مری لند، دانشگاه کمبریج و انستیتو High Pressure Physics در روسیه انجام و در ژورنال «ساینس ادونسز» انتشار یافته است.
یک نوزاد آمریکایی با حجم ویروس کرونای ۵۱ هزار برابری
محققان در سالی که گذشت، نوزادی را شناسایی کرده اند که حجم ویروس کرونا در بدن او ۵۱ هزار و ۴۱۸ برابر ذرات ویروسی سایر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بوده است. چگونگی ابتلای نوزاد به کووید ۱۹ مشخص نبود اما درمان او با موفقیت انجام شد.
رصد کوسه های درخشان در اعماق آب
محققان با تحقیق روی ۳ گونه مختلف یعنی کوسه کیتفین، کوسه فانوسی شکم سیاه و کوسه فانوسی جنوب که در آب های جنوب نیوزیلند زندگی می کنند، متوجه شده اند آنها در اعماق اقیانوس می درخشند. هر ۳ گونه در عمق ۲۰۰ تا هزار متری آب زندگی می کنند و جالب آنکه قابلیت درخشش آنها تابحال رصد نشده بود.

ثبت کوتاه ترین روز زمین
اطلاعاتی جدید نشان داده است سرعت حرکت زمین در یک سال قبل بیشتر شده است. به صورتی که ۱۹ جولای کوتاه ترین روز ثبت شده در سوابق اندازه گیری مدت زمان روز زمین بود. این در شرایطی است که چرخش سیاره خاکی به دور خود به صورت معمول ۸۶ هزار و ۴۰۰ ثانیه طول می کشد اما حالا این مدت زمان ۱.۴۶۰۲ میلیونم ثانیه کمتر شده است. این درحالی است که پیشبینی می شود در ۲۰۲۱ میلادی هم چرخش زمین ۰.۵ میلیونم ثانیه سریع تر شود.
کشف موجود مو مانند در استرالیا
در سالی که گذشت، محققان در آب های استرالیا موجودی رصد کردند که شبیه مو است. البته آنها معتقدند این موجود نوعی «ماشوره دار»( siphonophore) است. این موجود در حقیقت یک حیوان است که از هزاران ارگانیسم کوچک تر به نام «زیاسا» (zooid) تشکیل شده است. در نیوزیلند این جانور به نام «موجود رشته وار بلند عجیب» معروف است و گاهی اوقات هم به آن Apolemia هم گفته می شود.

کشف کلید روشن و خاموش کردن درد در مغز
محققان منطقه ای در مغز موش ها کشف کرده اند که مانند کلید برق، احساس درد را خاموش می کند. آنها ادعا می کنند آمیگدال (amygdala)که یک خوشه بادامی شکل از اعصاب است و در هر طرف مغز وجود دارد، می تواند بخش های پردازش درد در مغز را روشن کند.
تولد نوزادی با دو دهان
در اوایل سال قبل یک نوزاد دختر با دو دهان متولد شد. دهان دوم این نوزاد کامل بود و حتی زبان و دندان هم داشت. البته وی برای حذف دهان دوم تحت عمل جراحی قرار گرفت. هنگامیکه در هفته ۲۸ حاملگی مادر در سونوگرافی این توده مشاهده شد، پزشکان تصور کردند احتمالاً تومور یا کیست باشد.

کشف دلیل بوی بد بدن
محققان دانشگاه یورک آنزیمی را شناسایی نمودند که بوی بد عرق بدن را تولید می کند. به قول آنها یک باکتری خاص به تکامل آنزیمی منجر می شود که بعضی از مولکول های کلیدی در بوی بد بدن را تولید می کند. آنها متوجه شده اند ستافیلوکاکوس هامینس (staphylococcus hominis) یکی از میکروب های اصلی است که به تولید بوی نامطبوع کمک می نماید.
دسته بندی اشتباهی کوچک ترین فسیل جهان
محققان با اعتراف به اینکه کوچک ترین دایناسور جهان در حقیقت یک مارمولک است، تحقیقات خود در اینباره را پس گرفتند. در این پژوهشها فسیل ۹۹ میلیون ساله به درستی دسته بندی نشده بوده است. محققان ادعا می کردند فسیلی از یک جمجمه که به طرز خارق العاده ای در کهربا حفظ شده بود، به یک دایناسور بسیار کوچک و به اندازه مرغ مگس خوار به نام Oculudentavis khaungraae متعلق می باشد. شواهد مختلفی از یک فسیل مشابه (که بعنوان مارمولک دسته بندی شده)، نشان داده است در تحقیق اولیه اشتباهاتی انجام شده است.

کشف سلول های چشایی که تمام طعم ها را می شناسند
در دهان انسان گیرنده های چشایی چند کاره ای وجود دارند که می توانند ۴ طعم متفاوت را شناسایی کنند. بیشتر سلول های در ارتباط با گیرنده های چشایی فقط یک طعم خاص مانند تلخ، شیرین یا ترش و شور را شناسایی می کنند. اما مطالعات روی موش ها یک بستر ناشناخته از سلول های نوع سوم را شناسایی کرد که به صورت وسیع تمام طعم ها را شناسایی می کند.
پاهای عنکبوت صداها را می شنود!
محققان متوجه شدند عنکبوت های دیوچهره از پاهایشان برای شنیدن صدای طعمه در حال پرواز استفاده می نمایند. این پژوهش نشان داد عنکبوت های دیو چهره (Ogre-Faced) از حساسیت کف پاهای خود یا به عبارت دیگر از حسگرهایی در نوک پاهایشان برای ردیابی اصوات استفاده می نمایند. در مرحله بعد به سرعت پشتک وارو می زنند تا طعمه در حال پرواز را بگیرند و آنرا در تارهای خود بپیچند.

کشف صخره مرجانی ۱۶۰۰ فوتی در آب های استرالیا
محققان در سواحل استرالیا یک صخره مرجانی به ارتفاع ۱۶۴۰ فوت در اعماق آب کشف کرده اند. ارتفاع این صخره از ساختمان امپایر استیت در آمریکا بیشتر است. تخمین زده می شود قدمت این صخره مرجانی ۲۰ میلیون سال باشد.

کشف یک عضو جدید در بدن انسان
محققان انستیتو سرطان هلند در آمستردام هنگام آزمایش یک اسکن جدید برای سرطان پروستات، عضو جدیدی در گلوی انسان کشف کردند. عضو جدید در حقیقت غددی در اعماق بخش بالایی گلو هستند و به اعتقاد محققان فضای نازوفارناکس را مرطوب می کنند.

اندازه گیری کوچک ترین واحد زمان
در سال قبل محققان کوچک ترین واحد زمان را بر مبنای حرکت نور در مولکول هیدروژن اندازه گیری کردند که معادل ۲۴۷ زپتو ثانیه است. یک زپتوثانیه معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ ثانیه است. رینهارد دورنر از دانشگاه گوته آلمان و همکارانش برای اندازه گیری این مدت زمان پرتو اشعه ایکس را از ابزارPERTRA III در یک شتاب دهنده ذرات تاباندند.
کشف گل ۱۰۰ میلیون ساله در میانمار
از سوی دیگر محققان دانشگاه اورگان آمریکا نوع جدیدی از نهادانه متعلق به عصر کرتاسه را در کهربا کشف کردند. این فسیل در حقیقت گلی بسیار کوچک با عرض ۲ میلی متر در کهربا و قدمت حدود ۱۰۰ میلیون سال است. این گیاه Valviloculus pleristaminis نام گرفته و به خانواده برگ بو متعلق می باشد که با گیاه blackheart sassafras در استرالیا مرتبط می باشد.


1399/12/29
14:32:30
0.0 / 5
938
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum