محققان ژاپنی بررسی كردند؛

نگارش با قلم و كاغذ بجای تایپ به حفظ و درك مطلب كمك می نماید

نگارش با قلم و كاغذ بجای تایپ به حفظ و درك مطلب كمك می نماید

انجمن پارسیان: بررسی های پژوهشگران ژاپنی نشان میدهد استفاده از قلم و کاغذ برای نوشتن مطالب، بسیار بالاتر از استفاده از نمایشگرها و قلم های الکترونیک برای یادداشت برداری به حفظ حافظه کمک می نماید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، تحقیق مذکور حاکیست که یادداشت برداری و نگارش به سبک سنتی موجب فعالیت بیشتر مغز و حفظ حافظه و در نهایت ذخیره سازی کدگذاری شده اطلاعات در ذهن می شود. اما کاربرد قلم های دیجیتال بدین منظور چندان تأثیر مثبتی بمنظور تقویت حافظه ندارد.
تفاوت میان فعالیت مغز در زمان نوشتن دستی و تایپ کردن بر روی نمایشگرهای الکترونیک موضوعی است که دانشمندان از مدت ها قبل به آن پی برده بودند. پژوهشگران می گویند فعالیت شبکه های عصبی مغز در زمان نگارش بر روی کاغذ بسیار وسیع تر است و همین مساله به درک عمیق تر مطالب و موضوعات و باقی ماندن آنها در ذهن منجر می شود.
این مساله تا حدی ناشی از در دست گرفتن قلم در دست و اثرات فیزیکی ناشی از نگارش است. اما نکته جالب این است که حتی استفاده از قلم های الکترونیک برای نگارش مطلب نیز به اندازه استفاده از قلم و کاغذ تأثیرگذار نیست. بررسی که دراین زمینه بر روی ۴۸ داوطلب در ژاپن به مدت دو ماه انجام شد نشان داد درک مطلب کسانی که با قلم و کاغذ مطالعه و یادداشت برداری کرده اند، بیشتر از افرادی بوده که از قلم الکترونیک یا صفحه کلید لمسی گوشی بهره برده اند.
بررسی مغز افراد این گروه در زمان پاسخگویی به سوالات نشان دهنده فعالیت بیشتر بخش های مربوط به بینایی، زبان، بازیابی اطلاعات و غیره بود. بنظر می رسد علت اصلی این تفاوت ناشی از نتایج لمس کاغذ و خاصیت های آن باشد. استفاده از کاغذ بازنویسی و به روز کردن اطلاعات را ساده تر کرده و سبب درگیری بیشتر ذهن با متن می شود و پس حافظه را تقویت می کند. همین طور کاغذ و بخش های مختلف آن در مقایسه با اسناد دیجیتال آسان تر قابل دسترس است.


منبع:

1400/01/07
15:30:26
5.0 / 5
1078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum