رئیس جمهور بیان كرد:

تمدید محدودیت های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز

تمدید محدودیت های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز

به گزارش انجمن پارسیان جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا روز پنج شنبه در حضور رئیس جمهور برگزار شد و در این نشست روسای کمیته های بهداشت و درمان، اجتماعی- امنیتی، آموزش و تبلیغات و همینطور قرارگاه عملیاتی گزارش خویش را از وضعیت شیوع بیماری در شهرهای مختلف کشور، وضعیت جدید شهرها از نظر رنگ بندی سطح بیماری و اقدامات انجام شده در زمینه کنترل و مهار بیماری و نظارت بر رعایت پروتکل ها عرضه کردند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، طبق گزارش عرضه شده از سوی کمیته بهداشت و درمان در مورد وضعیت بیماری در مناطق مختلف کشور و رنگ بندی جدید شهرها، خوشبختانه با رعایت پروتکل ها و انجام اقدامات نظارتی و ایجاد محدودیت ها از وضعیت اوج بیماری عبور کرده ایم و در خیلی از شهرها روند مبتلا شدن سیر نزولی یافته است. البته در بعضی شهرها همچنان شاهد افزایش روند ابتلاها و سیر صعودی بیماری هستیم.
بر اساس پیشنهاد عرضه شده از جانب کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا، تمدید محدودیت های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز برای عبور کامل از پیک چهارم ضروری به نظر می آید که این پیشنهاد به تصویب رسید. همینطور در این نشست به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت و درمان، به منظور مدیریت و مقابله دقیق تر و ویژه در کنترل پیک چهارم، کلیه سفرها در سرتاسر کشور در همه رنگ بندی ها از ساعت ۲ پس از ظهر روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با تعطیلات عید سعید فطر ممنوع خواهد بود.
همچنین مقرر شد از هفته آینده در شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی، کسب و کار برای گروه مشاغل یک و دو آزاد باشد.
کمیته بهداشت و درمان همینطور در این نشست گزارشی از وضعیت رعایت اصول بهداشتی از جانب اصناف مختلف و ادارات و تقویت نظارت بر اجرای پروتکل ها عرضه کرد که برپایه آن، رعایت پروتکل ها متاسفانه هنوز به سطح مطلوب نرسیده و نیازمند اقدامات موثر نظارتی و تبلیغاتی است و باید نسبت به آگاهی بخشی به مردم در زمینه پرهیز از عادی انگاری بیماری اقدامات بیشتری صورت گیرد و تقویت سیستم نظارتی برای افزایش نظارت ها و ممانعت از برگزاری تجمعات ضروریست.
کمیته امنیتی – اجتماعی هم در این نشست گزارش های اولیه از برگزاری آیین شبهای قدر و میزان رعایت پروتکل ها از جانب مردم مومن را عرضه کرد که جمع بندی و تکمیل آن به پس از دریافت گزارش نهایی موکول شد.
رئیس جمهور با ابراز شادمانی از اینکه شاهد سیر نزولی بیماری در خیلی از شهرهای کشور به خاطر رعایت پروتکل ها و اجرای دستورالعمل ها هستیم تصریح کرد که همچون گذشته رعایت کامل و دقیق پروتکلهای بهداشتی اصل اول در مقابله و مهار این بیماری است و نیروهای انتظامی و همه دستگاههای نظارتی می بایست با جدیت بیشتر و تقویت نظارت ها به رسیدن سطح رعایت نکات بهداشتی به سطح قابل قبول (۹۰ درصد) و عبور کامل از پیک چهارم کمک کنند.
روحانی ضمن اشاره به لزوم طراحی یک برنامه ویژه و کارآمد برای اصناف به منظور رعایت کامل و دقیق اجرای پروتکل ها از جانب صاحبان مشاغل و تشدید اقدامات نظارتی در ادارات دولتی، برخورد قاطع و جدی با متخلفان از اجرای دستورالعمل ها را مورد تاکید قرار داد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه گذر از پیک چهارم و حتی تزریق واکسن نمی تواند متضمن این باشد که گرفتار پیک های بعدی نشویم، عنوان کرد: کاهش رعایت پروتکل ها پس از هر پیک نشان داده است که مردم خویش را با زندگی سازگار با کرونا تطبیق نداده اند، به همین خاطر تغییر سبک زندگی و سازگاری آن با کرونا باید از کارویژه های اصلی ما باشد.
گزارش دستگاههای در رابطه با تأمین و تولید واکسن از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود که رئیس جمهور با عنایت به مصوبه دولت در زمینه تخصیص و تأمین ارز مورد نیاز از جانب بانک مرکزی با تکیه بر لزوم سرعت عمل از جانب دستگاههای ذیربط، بار دیگر به وزارت بهداشت دستور داد با تسریع در اعطای مجوز واردات واکسن به بخش خصوصی با رعایت نکات تخصصی لازم، اجازه ندهد این اقدام مهم در پیچ و خم های اداری گرفتار شود.
در جلسه امروز کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با عنایت به درپیش بودن موعد برگزاری آزمون های عمومی و سراسری سال ۱۴۰۰، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی در مورد تقویم آموزشی کشور و آزمون هایی که با محوریت سازمان سنجش و برخی وزارت خانه ها برگزار می شود، عرضه کرد.
بر اساس این گزارش آزمون کنکور سراسری در ایام ۹ تا ۱۲ تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ های ۶ تا ۸ مرداد ماه برپایه جدول اعلام شده برگزار می شود و سایر آزمون ها که در سطوح مختلف برگزار می گردد هم طبق تقویم و زمان بندی سازمان سنجش با استفاده از تجربه برگزاری آزمون پارسال با رعایت کامل و دقیق دستورالعمل های بهداشتی و تضمین سلامت دانش آموزان و خانواده ها، برگزار می شود.
در این جلسه مقرر شد وزارت خانه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری و همینطور کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا، اطلاع رسانی دقیق و موثر در این حوزه و همینطور ابلاغ دستورالعمل های لازم به مخاطبان را در دستور کار خود قرار دهند تا آزمون ها با همکاری داوطلبان در سلامت کامل برگزار گردد.
رئیس جمهور در این حوزه ضمن اشاره به تجربه موفق سال قبل در برگزاری کنکور در زمان تعیین شده با رعایت کامل دستورالعمل ها، اظهار داشت: سال جاری هم می توانیم با افزایش نظارت ها و رعایت دقیق تر دستورالعمل های بهداشتی، آزمون ها را به شکل بهتری در زمان تعیین شده برگزار نماییم و اطمینان داشته باشیم که سلامت دانش آموزان تضمین شده است.
در این جلسه همینطور با عنایت به انتشار ویروس جهش یافته از نوع هندی، گزارشی از اقدمات نظارتی انجام شده برای کنترل مرزها بخصوص استان های شرقی و پیشگیری از ورود این ویروس به کشور از جانب قرارگاه عملیاتی عرضه شد.
روحانی در این حوزه با تکیه بر اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی در مورد کنترل مرزها و انجام اقدامات لازم برای ممانعت از ورود کرونای هندی به کشور و ضمن اشاره به مشکلات بوجود آمده در زمان انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی، خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم با ورود کرونای هندی، درگیر پیک پنجم بیماری شویم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه پیک های قبلی بیماری عموما به خاطر رعایت نشدن پروتکل ها به صورت جدی و کامل بوده است، اظهار داشت: اگر پروتکل ها دقیق و کامل رعایت شود و ان شاءالله روند واکسیناسیون هم سرعت بگیرد، میتوان با جدی ترین موج های بیماری هم به سادگی مقابله نمود.
منبع:

1400/02/16
17:52:54
5.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum