همراه با ثبت تصاویر؛

هابل سیگنالهای فضایی مرموز را رصد كرد

هابل سیگنالهای فضایی مرموز را رصد كرد

به گزارش انجمن پارسیان محققان با استفاده از تلسکوپ هابل ۵ موج رادیویی سریع و کهکشان های میزبان آنها را ردیابی کرده اند. همینطور این تلسکوپ از امواج مذکور عکاسی کرده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از سی بی اس نیوز، از مدتی قبل محققان متوجه سیگنال های رادیویی مرموزی شده بودند که به سمت زمین ارسال می شده اند. حالا ستاره شناسان با کمک تلسکوپ هابل منبع آنها را ردیابی کرده اند. به صورت دقیق تر این سیگنال ها امواج رادیویی سریع (FRB) هستند که در یک هزارم ثانیه انرژی تولید می کنند که معادل انرژی خورشید طی یک سال است. اولین موج رادیویی سریع در سال ۲۰۰۱ میلادی رصد شد و از آن زمان تابحال حدود هزار نمونه از آنها کشف شده اند. البته ردیابی آنها کار بسیار سختی است، چونکه به سرعت ناپدید می شوند و اثری از آنها به جا نمی ماند. تابحال فقط ۱۵ موج رادیویی سریع به کهکشان هایی خاص ردیابی شده اند.
در تحقیق جدید که مقرر است در ژورنال آستروفیزیکال منتشر شود، محققان با استفاده از دوربین واید فیلد ۳ تلسکوپ هابل توانستند از ۸ موج رادیویی سریع، ۵ مورد را ردیابی و کهکشان میزبان آنها را شناسایی کنند. همینطور آنها موفق شدند نوع مکان ایجاد آنها را هم شناسایی کنند. یکی از خصوصیت های این کهکشان های دوردست بازوی مارپیچ آنها است که ستارگان در آنجا تشکیل می شوند. الکساندرا منینگ محقق ارشد پژوهش در اینباره می گوید: نتایج ما جدید و هیجان انگیز هستند. این اولین تصویر باکیفیت از امواج رادیویی سریع است که هابل ۵ مورد آنها را نزدیک بازوهای مارپیچ کهکشان نشان داده است. بیشتر کهکشان ها عظیم و جوان هستند. ازاین رو هنوز ستاره در آنها به وجود می آید. قابلیت تصویربرداری هابل به ما اجازه داده به چشم انداز بهتری از خصوصیت های کهکشان میزبان مانند توده و نرخ تشکیل ستاره آن دست یابیم.

1400/03/02
21:46:53
5.0 / 5
370
تگهای خبر: كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum