رتبه بندی 24 میلیون خانوار ایرانی در پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان

رتبه بندی 24 میلیون خانوار ایرانی در پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان

به گزارش انجمن پارسیان مدیرکل دفتر اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه 60 پایگاه اطلاعات را در پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان تجمیع کرده ایم اظهار داشت: برمبنای فرمول های مختلف 24 میلیون خانوار را برای نخستین بار رتبه بندی کردیم و تعاملاتی با دستگاههای مختلف داشتیم و ایرادات وارد شده به پایگاه اطلاعات در حال کشف است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، احد رستمی در پنل «سیاست های رفاهی» همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تامین اجتماعی» که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد، با اشاره به تعیین خط فقر در کشور اظهار داشت: خط فقر سالانه در وزارت رفاه تولید می شود اما باید در شواری عالی رفاه مصوب و اعلام گردد که به سبب عدم برگزاری جلسات شورای عالی رفاه، این کار صورت نمی گیرد. اما به هر صورت خط فقر در وزارت رفاه محاسبه و در اختیار دستگاه هایی قرار می گیرد که به آن نیاز داشته باشند.
وی با اشاره به تعیین خط فقر در کمیته امداد اظهار داشت: کار مهم کمیته امداد این بود که بیش از ۲۰۰۰ خط فقر تولید می کنند که بسیار منحصر به فرد است. آنها نمی توانند یک خط فقر مشخص و واحدی اعلام کنند برای اینکه همه نقاط و خانواده ها با دیگر متفاوت هستند. اقدامات دیگری نیز انجام شده و امیدواریم این ادغام به قدری جلو برود که کمیته امداد بتواند خاصیت های فقرا را از ابعاد مختلف رصد کنند و در اختیار نهادهای تصمیم گیر و برنامه ریز بگذارند و در نهایت خود استانها بتوانند برمبنای خاصیت های شناسایی شده، برنامه های مناسب برای فقر زدایی تدارک ببینند.
مدیرکل دفتر اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که در دوران انتخابات ریاست جمهوری هستیم و شعارها در حوزه سیاست گذاری رفاهی مطرح می شوند اظهار داشت: سیاست گذاری رفاهی یک حوزه چندبعدی است که مسکن، آموزش، بهداشت، توانمندسازی و حوزه حمایتی را دربرمی گیرد اما حالا نامزدهای انتخاباتی هم سیاست های رفاهی را بیشتر در حوزه یارانه ها و آزادسازی قیمت ها بصورت پررنگ تری دنبال می کنند.
وی با اشاره به پیشینه سیاست های اتخاذشده در زمینه حذف یارانه ها از قبل انقلاب تا کنون اظهار داشت: یک دوره ای مجلس مصر بود یارانه ها حذف شوند که در دوران جنگ قرار داشتیم و دولت این کار را انجام نداد. یک مقطعی هم دولت مصر بود و مجلس موافقت نکرد. دراین زمینه کشمکش هایی بین دولت ها و مجلس ها وجود داشته که در نهایت منجر به تدوین قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی شده و وزارت رفاهی تشکیل شد تا منابع یارانه در اختیارش قرار بگیرد و بتواند منابع را در امتداد گسترش عدالت اجتماعی به کار بگیرد.
رستمی اضافه کرد: سال ۸۷ با اجرای هدفمندسازی، سازمان هدفمندسازی در دل وزارت رفاه شکل گرفت، کمی بعد جدا شد و خود وزارتخانه هم با وزارت کار و تعاون ادغام شد و شورای عالی رفاه که قرار بود سیاستگذار اجتماعی باشد عملا ابزارش را از دست داد و در نهایت به این نقطه رسیدیم که وقتی بحث از سیاست های رفاه اجتماعی می شود اکثرا به حوزه آزادسازی قیمت و پرداخت نقدی به مردم توجه می کنند و سایر حوزه ها و مشکلات در حوزه مسکن، بهداشت و آموزش به فراموشی سپرده می شود.
مدیرکل دفتر اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه امیدوارم این جلسات بابی باشد که فرد منتخب انتخابات ریاست جمهوری، سیاست گذاری اجتماعی را به درستی درک کند و فردی تک بعدی نباشد اظهار داشت: شورای عالی رفاه قدرت نظارتی و اجرائی اش را از دست داده و مقامات بالاتر هم مسلط به سیاست گذاری اجتماعی نیستند و موجب می شود حوزه های مختلف تصمیمات خودرا بگیرند و گاهی اجرای آنها نتایج عکس می دهد.
وی با اعلان اینکه ۶۰ پایگاه اطلاعات را در پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان تجمیع کرده ایم اظهار داشت: برمبنای فرمول های مختلف ۲۴ میلیون خانوار را برای نخستین بار رتبه بندی کردیم و تعاملاتی با دستگاههای مختلف داشتیم و ایرادات وارد شده به پایگاه اطلاعات در حال کشف است.
منبع:

1400/03/04
22:04:08
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum