ركورد ذوب یخ در سردترین نقطه قطب شمال شكسته شد

ركورد ذوب یخ در سردترین نقطه قطب شمال شكسته شد

انجمن پارسیان: برمبنای بررسی پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، رکورد ذوب یخ های قطب شمال در منطقه ای موسوم به آخرین حوزه یخی که یخ های دریایی تابستانی در آن بیش از دیگر نقاط پابرجا می ماندند، شکسته شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، این منطقه از قطب شمال بعنوان پناهگاهی برای حیات وحش این منطقه شمرده می شود و نابودی آن تداوم زندگی خیلی از گونه های جانوری را تهدید می کند.
علت این رویداد تداوم گرمایش کره زمین است که روند آب شدن یخ های قطبی را تسریع کرده است.
در سالهای اخیر گرم شدن زمین سبب شده تا پوشش قطبی دریاهای مجاور قطب شمال روز به روز کمتر شود و برخی دانشمندان هشدار می دهند روند این تغییرات تا بدان حد سریع است که پیش بینی می شود به زودی قطب شمال وارد یک شرایط آب و هوایی کاملاً جدید شود.
«آخرین حوزه یخی» در مجاورت شمال کانادا و گرانادا قرار دارد و از میان رفتن آن زندگی خرس های قطبی و خیلی از آبزیان را به خطر می اندازد.
یکی از بخش های این حوزه دریای وندل نام دارد که در طول سال همیشه مملو از قطعات ضخیم یخ بوده است اما در سالهای اخیر یخ های این منطقه نیز به آرامی نازک شده اند و تصاویر ماهواره ای نشان میدهد که در تابستان امسال تنها در ۵۰ درصد از مساحت این دریا قطعات یخ وجود داشته است.
این وضعیت سبب تعجب دانشمندان شده و آنها نگران افزایش سرعت از دست رفتن پوشش یخی این منطقه هستند. علت عمده این تحول وزش بادهای غیرعادی عنوان شده که احتمالاً این پدیده نیز به سبب گرمایش زمین شکل گرفته است.


منبع:

1400/04/15
13:22:23
5.0 / 5
324
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum