آزادسازی زمینهای مهرآباد دماوند به ارزش 360 میلیارد تومان

آزادسازی زمینهای مهرآباد دماوند به ارزش 360 میلیارد تومان

روز گذشته با احکام قضایی ۶۰ هزار متر مربع از اراضی مهرآباد دماوند به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان از دست زمین خواران آزاد شد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، ارزش افزوده زمین در استان تهران، این منطقه را به کانون زمین خواری تبدیل نموده است؛ به صورتی که خردادماه سال جاری استان تهران رتبه دوم را بعد از فارس در رفع تصرف از اراضی ملی به خود اختصاص داد.
روز گذشته هم ۶۰ هزار متر مربع از اراضی ملی پلاک مهم مهرآباد دماوند با ۱۰ حکم مجزای حقوقی و قانونی و همکاری و تعامل دستگاه قضایی و دادستانی شهرستان دماوند آزاد شد. این خبر را خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ اعلام نمود و اظهار داشت: ارزش اراضی آزاد شده بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان است و پلاک مهرآباد از مرغوب ترین و بهترین پلاک های زمین در شرق استان تلقی می شود.
آماری که از تصرف زمین های ملی و دولتی در خردادماه ارائه شده، استان فارس با ۴۷ مورد را در رتبه اول زمین خواری قرار می دهد و جایگاه دوم به استان تهران با ۴۱ مورد تعلق می گیرد. استان های فارس، ایرانشهر و تهران در اردیبهشت سال جاری هم به ترتیب بالاترین رفع تصرف را داشتند. همینطور آمار گویای آن می باشد که بر مبنای باب جدیدی که بوجود آمده استان های کویری و جنوبی هدف زمین خواران شده است.
مناطق لواسان و دماوند معمولاً در تیررس زمین خواران قرار دارد. بیشتر از ۸۰ درصد اراضی دماوند، ملی و موات است و به صورت دائم هدف دست اندازان به انفال عمومی قرار می گیرد. بیشترین تصرفات هم در منطقه رودهن انجام می شود.
افرادی که از نقاط مختلف برای خرید زمین یا ویلا وارد دماوند می شوند غالبا اطلاع چندانی از اسناد دولتی و زمینهای ملی ندارند و بنابراین برخی افراد با سوءاستفاده از این مورد به تفکیک و فروش زمینها به این افراد می پردازند. وزارت راه و شهرسازی همواره به مردم سفارش می کند حتی برای سندهای تک برگ با مدیریت و کنترل اداره ثبت، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، املاک را خریداری کنند.
البته یگانهای حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن و یگان حفاظت محیط زیست با موارد زمین خواری برخورد می کنند. در این حوزه شهروندان می توانند از راه تلفن ۱۶۵۶ ارتباط مستقیم با کارشناسان انتظامی برقرار کنند و در پیشگیری از وقوع هرگونه تعرض به اراضی ملی با پلیس پیشگیری نیروی انتظامی همکاری و همیاری داشته باشند.
منبع:

1400/04/28
19:34:08
5.0 / 5
229
تگهای خبر: حقوق , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum