ضرورت تاسیس وزارت خانواده در کشور

ضرورت تاسیس وزارت خانواده در کشور

رئیس شورای فرهنگی، اجتماعی زنان و خانواده شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در مورد خانواده در کشور یک نهاد و دستگاه اجرایی قوی وجود ندارد که سیاست های ابلاغی و قوانین این حوزه را به مرحله اجرایی برساند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، کبری خزعلی با تکیه بر ضرورت تاسیس وزارت خانواده، اضافه کرد: در مرداد ماه سال۹۸ مقام معظم رهبری بر لزوم ایجاد یک مجموعه و نهاد اجرایی قوی تاکید نمودند، که دستگاههای گوناگونی به هم وصل شوند و در این مجموعه متمرکز و منسجم و هماهنگ سیاست ها و قوانین موجود اجرایی شوند و بودجه ها هم به آن نهاد داده شود.
وی تصریح کرد: برای رفع مشکلات موجود در حوزه خانواده باید یک دستگاه اجرایی قوی پای کار می آمد تا سیاست ها اجرایی شود، ولی در کشور ما یک وزارتی برای خانواده نداریم که بتواند از پیش از تولد، دوران جنینی، دوران کودکی، نوجوانی، ازدواج، حمایت در تحکیم خانواده، تعالی خانواده، ایمنی خانواده و... را در دستور کار قرار دهد.
به گفته خزعلی، در کشور در جهت اهمیت جایگاه خانواده در سال ۶۵ شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده برای سیاست گذاری، برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی، انجام نظارت و انجام تحقیقاتی که نیاز است، به وجود آمد، اجرای آن سیاست ها احتیاج به دستگاه اجرایی داشت ولی به علت عدم ارتباط و هماهنگی بین دستگاههای اجرایی، ستاد ملی زن و خانواده را که هیات دولت تخصصی خانواده است، به تصویب شورایعالی رسید که بتواند سیاست های مصوب شورای زنان که در شورایعالی با حضور سه قوه تصویب شده است را اجرایی کند.
خزعلی افزود: این ستاد در بعضی زمان ها خیلی خوب کار کرد؛ مثلاً در سالهای ۹۰ تا ۹۲ خیلی از سیاست ها را تبدیل به برنامه عمل نظام مند و بودجه بندی شده کرد، اما وقتی موقع اجرا رسید دولت تغییر نمود و در ۸ سال قبل ستاد ملی تعطیل بوده و تنها ۲ تا ۳ جلسه برگزار کرد. انشالله در دولت جدید این ستاد احیا خواهد شد.
رئیس شورای فرهنگی، اجتماعی زنان و خانواده شورایعالی انقلاب فرهنگی با تکیه بر این که وقتی در دستگاههای اجرایی مجری، مدیر و مدبر نداریم سیاست هر چقدر خوب و مقدس باشد ولی برای آن بودجه تعریف نشود و در برنامه های وزارت خانه ها آورده نشود، سیاست ها معطل می ماند، عنوان کرد: در حوزه خانواده و زنان سیاست ها و قوانین خوبی وجود دارد ولی فقط یک دولتی می خواهد که تصمیم به اجرای برنامه ها را داشته باشد.
وی که در برنامه ای رادیویی سخن می گفت، ابراز امیدواری کرد: در دولت آتی با این اساس که ساختار و سیاست های مصوب و برنامه را داریم، امید می رود ستاد ملی زن و خانواده فعال شود و زمینه فعالیت در تمام دستگاه ها با تخصیص بودجه فراهم گردد.1400/05/15
12:56:46
5.0 / 5
217
تگهای خبر: تحقیقات , تخصص , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum