برای كشف الگوهای پنهان مواد و پیش بینی دقیق گرمایش جهانی؛

برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

انجمن پارسیان: شیکورو مانابه، کلاوس هاسلمن و جورجیو پاریسی برنده نوبل فیزیک 2021 شدند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، شیوکورو مانابه از آمریکا و کلاوس هاسلمن از آلمان و جورجیو پاریسی از ایتالیا بعنوان برنده های جایزه فیزیک نوبل ۲۰۲۱ معرفی گشتند. نیمی از این جایزه به مانابه و هسلمن و نیم دیگر آن به پاریسی متعلق می باشد. هر سه دانشمند برای کمک های پیشگامانه برای درک ما از سیستم های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.
جورجیو پاریسی محقق ایتالیایی برای کشف الگوهای پنهان در مواد پیچیده و نوبل فیزیک امسال را دریافت کرده است. اکتشافات وی یکی از با اهمیت ترین مشارکت ها در نظریه سیستم های پیچیده است.
جورجیو پاریسی فیزیکدان نظری ۷۳ ساله است که از سال ۲۰۱۸ میلادی بعنوان رییس The Accademia dei Lincei انتخاب شده است. این سازمان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین موسسات علمی اروپایی است که در رم ایتالیا واقع شده است. وی همین طور استاد فیزیک نظریه ای در دانشگاه ساپینزا رم است.
هاسلمن و مانابه برای مدل سازی فیزیکی آب و هوای زمین، سنجش متغیرها و پیش بینی دقیق گرمایش جهانی برنده جایزه نوبل شده اند.
شیکورومانابه برای آنکه نشان داد افزایش میزان دی اکسید کربن در اتمسفر به افزایش دمای زمین منجر می شود برنده جایزه نوبل شده است. تحقیقات او مبنایی برای توسعه مدلهای فعلی آب و هوا فراهم نمود.
شیکورو مانابه در سال ۱۹۳۱ میلادی در ژاپن متولد شده است. این محقق ۹۰ ساله از پیشگامان استفاده از کامپیوتر ها برای شبیه سازی تغییرات آب و هوا است. وی مدرک دکترای خودرا سال ۱۹۵۸ از دانشگاه توکیو دریافت کرده است. وی حالا بعنوان هواشناس ارشد در دانشگاه پرینستون فعالیت می کند.
کلاوس هاسلمن نیز مدلی اختراع کرد که شرایط جوی و آب و هوا را به یکدیگر مرتبط کرد. با بهره گیری از روش های وی ثابت شد دلیل افزایش دما در جو زمین انتشار گاز دی اکسید کربن توسط انسان است.
کلاوس هاسلمن در سال ۱۹۳۱ میلادی در هامبورگ متولد شده است. این محقق ۸۹ ساله برای توسعه مدل هاسلمن از متغیرهای آب وهوا معروف است. هاسلمن از ۱۹۵۷ تا ۱۹۹۹مدیر موسسه هواشناسی مکس پلانک، هامبورگ بود. وی هم اکنون نایب رییس انجمن آب و هوایی اروپا است. انجمن آب و هوایی اروپا در سپتامبر ۲۰۰۱ توسط پروفسور کارلو جگر و هاسلمن تأسیس شد.
سال گذشته راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ میلادی شدند. نیمی از این جایزه به پن رز و نیم دیگر به گنزل و آدریا گز تعلق گرفت. راجر پن رز برای کشف این که تشکیل سیاه چاله عاملی در پیش بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، موفق به دریافت این جایزه شده بود.


منبع:

1400/07/15
20:34:21
5.0 / 5
210
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum