کشف کربن عامل حیات توسط مریخ نورد کنجکاوی

کشف کربن عامل حیات توسط مریخ نورد کنجکاوی

انجمن پارسیان: ناسا از کشف کربن عامل حیات توسط مریخ نورد کنجکاوی در سطح این سیاره آگاهی داده است. مقدار بالای این کربن سبب توجه متخصصان شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، این کربن از نظر خاصیت ها مشابه با کربن موجود بر روی زمین است و پس می تواند نشانه ای از وجود حیات در سطح این سیاره باشد.
هنوز معین نیست این کربن چگونه به سطح مریخ رسیده و البته ممکنست این انتقال بوسیله راه های غیر بیولوژیک رخ داده باشد.
مریخ نورد کنجکاوی مدتی است درحال حفاری سطح مریخ برای شناسایی ترکیبات شیمیایی در این سیاره است. ابزار مریخ نورد قادر به تشخیص نسبت ایزوتوپ های مختلف یا به عبارت دیگر اتم های یک عنصر با تعداد نوترون های مختلف در هسته آنها هستند. انتظار می رفت که ایزوتوپ کربن -۱۳ رایج ترین ایزوتوپ در مریخ باشد، اما حدود نیمی از نمونه های گرفته شده در ضمن حفاری اخیر حاوی مقادیر شگفت انگیزی از کربن -۱۲ بودند.
موجودات زمینی از کربن ۱۲ برای سوخت و ساز مواد غذایی خود استفاده می نمایند و گیاهان هم از آن برای انجام فتوسنتز استفاده می نمایند. بنظر می رسد مریخ نورد کنجکاوی شواهدی از حیات باستانی در مریخ کشف کرده است، با این وجود، ناسا می گوید ما هنوز برای اطمینان از چرخه کربن سیاره سرخ به اندازه کافی اطلاعات نداریم.


منبع:

1400/11/03
14:08:09
5.0 / 5
458
تگهای خبر: اطمینان , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum