لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد

لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد

انجمن پارسیان: گونه نادری از یک لاک پشت غول پیکر که گمان می رفت بیش از یک قرن پیش منقرض شده، حالا زنده در مجمع الجزایر گالاپاگوس یافت شده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، کارشناسان حیات وحش گمان می کردند که یک زیرگونه از لاک پشت غول پیکر با نام علمی chelonoidis phantasticus بیش از یک قرن قبل از بین رفته است.
این زیرگونه بیشتر با نام "لاک پشت فوق غول پیکر" شناخته می شود و بومی جزیره "فرناندینا" در مجمع الجزایر گالاپاگوس است.
آخرین نوع از این زیرگونه در سال ۱۹۰۶ پیدا شده بود.
تا این که در سال ۲۰۱۹، پژوهشگران دانشگاه پرینستون از پیدا شدن یک لاک پشت ماده خبر دادند که احتمال داده می شد از همین زیرگونه باشد. این پژوهشگران بالاخره هفته گذشته توانستند ثابت کنند که این دو نمونه به هم مرتبط هستند.
فرناندا، آخرین لاک پشت فوق غول پیکر زنده در دنیا کیست؟ وزن لاک پشت های غول پیکر به ۴۱۷ کیلوگرم و طول جثه آنها به یک متر و ۳۰ سانتی متر می رسد. عمر متوسط اینگونه از لاک پشت ها بین ۸۰ تا ۱۲۰ سال متغیر است.
هم اکنون ۱۴ زیرگونه برای لاک پشت های غول پیکر گالاپاگوس شناسایی شده است که همگی در لیست سرخ «آی یوسی ان» یا همان «اتحادیه بین المللی صیانت از طبیعت» قرار دارند به نحوی که هر کدام از آنها یا لطمه پذیر بوده، یا در معرض خطر هستند، یا در خطر انقراض هستند و یا این که اساسا منقرض شده اند.
کارشناسان توانستند در سال ۲۰۱۹ میلادی، فرناندا را که یک لاک پشت ماده بود، تک وتنها در میان یک توده علفی در جزیره فرناندینا پیدا کنند.
پس از مقایسه دی ان ای فرناندا با نمونه موجود از سال ۱۹۰۶ از یک لاک پشت فوق غول پیکر، این گروه تحقیقاتی تأیید کردند که هر دو لاک پشت از یک گونه محسوب می شوند.
سرپرست پژوهشگران دانشگاه پرینستون دراین زمینه اظهار داشت: من هم مثل بقیه مردم گمان می کردم این جزء گونه های بومی جزیره فرناندینا نیست. تا این که دیدیم برخلاف تصورمان، فرناندا بسیار شبیه گونه ای است که بیش از ۱۰۰ سال قبل وجود داشته است و این که هر دو این ها بسیار با زیرگونه های دیگر لاک پشت های جزایر گالاپاگوس متفاوت هستند.
به گزارش یورونیوز، کارشناسان سن این لاک پشت را ۵۰ سال تخمین زده اند.
منبع:

1401/03/27
17:53:26
5.0 / 5
62
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum