موفقیت طرح پزشک خانواده در همدان

موفقیت طرح پزشک خانواده در همدان

همدان معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان این که طرح پزشک خانواده شکست خورده نیست، اظهار داشت: بنده به عنوان کسی که سال ها کارشناس هستم و اولین قرارداد پزشک خانوده را در سال 84 به عنوان رییس مرکز بهداشت شهرستان امضاء کردم، معتقدم طرح پزشک خانواده موفق بوده است.


دکتر علی عطایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح پزشک خانواده از نظر هزینه به نفع مردم شده است، مطرح کرد: طرح پزشک خانواده شاید به اهداف مورد نظر بصورت صددرصد نرسیده، اما از نظر تامین پزشک موفق بوده است.
وی ادامه داد: طرح پزشک خانواده، طرحی است که در تامین زیرساخت ها، نیرو، ساختار و افزایش فاکتورهای بهداشتی و درمان های اولیه و ارائه خدمات به شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها موفق عمل کرده است.
عطایی با اشاره به اینکه با اجرای برنامه پزشک خانواده در مراکز روستایی، روستایی-شهری و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، تعداد پزشکان و دندانپزشکان بسیار ترقی کرده است، تصریح کرد: هم اکنون عمده مراکز ما پزشک و ماما دارند، نیروهای لازم تامین شده و اقلام دارویی مورد نیاز برایشان فراهم آمده است.
وی مطرح کرد: برای طرح پزشک خانواده ۲۳۹ پزشک مورد نیاز بوده که همین تعداد پزشک را در مراکز داریم، ۱۶۵ ماما مورد نیاز بود که بیش از این نیاز یعنی ۱۶۷ نفر را جذب کردیم و خوشبختانه از نظر تامین نیروی پرستار، دندانپزشک و لابراتوار موفق بودیم.
عطایی اظهار نمود: علاوه بر بهسازی و تجهیز مراکز، اموری در زمینه بهداشت برای بهبود شاخص ها و مراقبت های مادران باردار، کودکان و مدارس در روستاها انجام شده و مقرر است در مراکز شهری هم صورت گیرد که این امر می تواند در اثربخشی بیش از پیش طرح پزشک خانواده کارساز باشد.
وی افزود: راهی جز اجرای نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده نداریم به طوریکه در دنیا فرمولاسیونی فراتر از این نیست و اگر ایراداتی در طرح وجود دارد باید رفع گردد. البته این طرح به دلیل عدم اجرا در شهر و وجود دوگانگی ناقص انجام شده است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان همدان مطرح کرد: گاهی منابع مالی و سرانه های درنظر گرفته شده برای این طرح پایین بوده که می توان با ارتقاء سرانه ها، خدمات بهتری ارائه داد همین طور با انجام سرانه شهری و سطح دو و اجرای نظام ارجاع از مراکز بهداشتی به بیمارستان ها نقصها احتمالی طرح رفع می شود.
وی با اشاره به عدم کمبود ماما و حتی وجود مامای مازاد اظهار نمود: تا حالا در اجرای طرح پزشک خانواده، مشکل کمبود پزشک نداشته ایم اما گاهی در مقاطعی همچون دوران کرونا در شهرستانی پزشک طرح، لغو قرارداد می کند که تا زمان تامین نیرو، جایگزین درنظر می گیریم.
عطایی افزود: دانشگاه علوم پزشکی همدان در پرداخت حقوق پزشکان جزء بهترین هاست به طوریکه طبق فرمول ۸۰ درصد از حقوق و کارانه طبق برنامه ملی و کشوری ماهانه و ۲۰ درصد باقیمانده بر طبق برنامه پایش و بررسی عملکرد هر سه ماه یکبار پرداخت می شود.
وی با اشاره به همکاری ۲۳۹ پزشک در طرح پزشک خانواده و حتی بیتوته تعدادی از آنها در محل خدمت، اشاره کرد: خوشبختانه از نظر امکانات دارویی مشکلی نداریم به طوریکه ۴۳۶ قلم داروی مورد نیاز از اقلام ضروری برای بیماران را تامین کرده ایم.
عطایی با اشاره به جذب ۱۰۲ پرستار در طرح پزشک خانواده اشاره کرد: در تمام مراکز روستایی و شهری-روستایی خدمات دارویی ارائه می شود به طوریکه ۹۹ داروخانه در خود مراکز مستقر بوده و ۲۸ داروخانه واگذار شده است.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا تعداد مراکز مجری طرح پزشک خانواده را اینگونه برشمرد: تعداد مراکز شهری ۷۹ مورد، مراکز شهری-روستایی ۴۵ مورد، مراکز شبانه روزی ۱۴ مورد و مراکز فعال دندانپزشکی ۶۲ مورد است.
وی با اشاره به همکاری ۶۵ دندانپزشک در طرح پزشک خانواده بیان کرد: ۳۵ نفر نیروی آزمایشگاهی داریم به طوریکه در هر شهرستان یک مرکز به عنوان لابراتوار مرکزی اصلی داریم و در مراکز شهری- روستایی و روستاهای بزرگ نیز لابراتوار فعال است.1401/03/29
13:45:45
5.0 / 5
165
تگهای خبر: حقوق , خدمات , دانشگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum