در گزارش انجمن پارسیان اعلام شد؛

جزئیات خورشیدگرفتگی ۳ آبان

جزئیات خورشیدگرفتگی ۳ آبان

به گزارش انجمن پارسیان، کارشناس نجوم از وقوع خورشید گرفتگی جزئی در سوم آبان ماه اطلاع داد و اظهار داشت: از کل این خورشید گرفتگی ۴ ساعته، ۲: ۲۲ آن در ایران قابل رویت است.محمد رنجبران کارشناس نجوم در رابطه با خورشید گرفتگی جزئی سال جاری به خبرنگار مهر اظهار داشت: این خورشید گرفتگی روز سوم آبان ماه به وقت جهانی از ساعت ۹ بامداد از شمال اروپا (جزیره ایسلند) آغاز و در ساعت ۱۳ در شمال اقیانوس هند تمام می شود. حداکثر گرفت در میانه روسیه با قدر ۸۶ درصد رخ می دهد.
وی اظهار داشت: این گرفت در اروپا، شمال افریقا، کل خاورمیانه و بخشی از هند رخ می دهد اما در مقابل آمریکای شمالی و جنوبی، نیمه راست روسیه، آسیای شرقی و استرالیا نمی توانند این خورشید گرفتگی را رصد کنند.
رصد خورشیدگرفتگی جزئی در ایران
وی با اشاره به اینکه در بازه زمانی ۴ ساعته این خورشید گرفتگی رصد آن در ایران هم امکان پذیر است، اظهار داشت: خورشیدگرفتگی جزئی در سرتاسر ایران قابل مشاهده است؛ حداکثر گرفت در خراسان شمالی و بجنورد با قدر ۶۹ درصد و کمینه گرفت در چابهار با قدر ۵۱ درصد است.
به گفته رنجبران، گرفتی که با آن روبرو می باشیم در ارتباط با چرخه ساروس ۱۲۴ است که هر ۱۸ سال و ۱۱ روز یکبار رخ می دهد.
وی اظهار داشت: کل گرفت در تهران ۲ ساعت و ۲۲ دقیقه است که شروع آن به وقت ایران ۱۳: ۴۱ بوده و تا ۱۶: ۰۹ دقیقه قابل رؤیت است. زمان شدت گرفت با قدر ۶۴ درصد در ساعت ۱۴: ۵۸ خواهد بود. برای دیگر نقاط کشور هم نزدیک همین بازه زمانی اتفاق می افتد.
وی با اشاره به اینکه هر ساله در سرتاسر جهان بین ۲ تا ۵ خورشید گرفتگی می تواند رخ دهد، اظهار داشت: آخرین خورشیدگرفتگی که در ایران قابل رؤیت بود گرفت حلقوی ۱ تیر ۱۳۹۹ بود که به صورت جزئی در ایران دیده می شد. این گرفت هم به صورت جزئی قابل رؤیت است ضمن این که یک خورشید گرفتگی کامل در ۱۱ اَمرداد ۱۴۰۶ پیش رو است که متأسفانه باز هم به صورت جزئی از کشورمان قابل رؤیت خواهد است.
وی تصریح کرد: ایمنی رصد خورشید گرفتگی باید برای کلیه علاقه مندان مدنظر باشد چون که هر سهل انگاری باعث صدمه دائمی به چشم می شود. افراد تنها از عینک های استاندارد و مخصوص این کار برای نگاه مستقیم استفاده نماید. اما، در صورتیکه از فیلتر مناسب عکاسی از خورشید جلو لنز و تلسکوپ استفاده نمایند و به جای نگاه مستقیم، از داخل صفحه نمایش دوربین به پدیده نظاره کنند صدمه ای متوجه چشم نخواهد بود.
به گفته وی، همینطور علاقه مندان می توانند با انداختن سایه ظروف مشبک موقع گرفت برروی زمین، جلوه ای از زیبایی هلال خورشید را آشکار کنند و بدین ترتیب این پدیده را به صورت غیر مستقیم ولی ایمن به نظاره بنشینند.


منبع:

1401/08/04
10:22:20
5.0 / 5
256
تگهای خبر: استاندارد , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum