بلغارستان به کشورهای عضو توافق نامه آرتمیس پیوست

بلغارستان به کشورهای عضو توافق نامه آرتمیس پیوست

انجمن پارسیان: بلغارستان با امضای «توافق نامه آرتمیس» به سی و دومین کشور عضو گروه اکتشاف ماه تبدیل شد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، «بیل نلسون»(Bill Nelson) مدیر ناسا روز پنجشنبه در مراسم امضای قرارداد با «میلنا استویچوا»(Milena Stoycheva) وزیر نوآوری و توسعه بلغارستان شرکت کرد و بلغارستان به سی و دومین کشوری تبدیل شد که «توافق نامه آرتمیس»(Artemis Accords) را امضا نموده است.
توافق نامه آرتمیس مجموعه ای عملی از اصول را بمنظور هدایت کردن همکاری بین کشورها، همچون کشورهای شرکت کننده در برنامه آرتمیس ناسا برای اکتشاف فضایی به وجود می آورد.
در این رویداد که در مقر ناسا در واشنگتن برگزار گردید، «پم ملروی»(Pam Melroy) معاون ناسا، «گئورگی پانایوتوف»(Georgi Panayotov) سفیر بلغارستان در آمریکا و «سوناتا کولتر»(Sonata Coulter) معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز شرکت داشتند.
نلسون اظهار داشت: ناسا مفتخر است که از بلغارستان به عنوان سی و دومین کشور امضاکننده توافق نامه آرتمیس استقبال می کند. مشارکت های جهانی انجام شده در دوران آرتمیس، امکاناتی را ایجاد می کنند که به نفع نسل آرتمیس در کشور ما و در سرتاسر جهان هستند. رهبری بلغارستان کمک خواهدنمود تا اطمینان حاصل شود که سفر بشریت به ماه و فراتر از آن بصورت مسالمت آمیز، ایمن و شفاف انجام می گیرند.
ناسا با هماهنگی وزارت امور خارجه آمریکا، توافق نامه آرتمیس را در سال ۲۰۲۰ به همراه هفت امضا کننده اصلی دیگر ایجاد کرد. امضاکنندگان توافق نامه از آن زمان، بحث های متمرکزی را در مورد بهترین شیوه اجرای اصول توافق نامه آرتمیس برگزار کردند.
استویچوا اظهار داشت: پیوستن به توافق نامه آرتمیس، یک لحظه تاریخی برای بلغارستان است. ما بر این باوریم که پشتیبانی کردن از هوش مصنوعی و فناوری های عمیق، مرزهای جستجوی انسان در فضا و هم زیستی مسالمت آمیز و پایدار در زمین را تضمین می نماید. برای سال ها، ناسا نمادی از آرزو برای توسعه بوسیله فناوری بوده است. برای ما افتخار است که با هوش انسانی و مصنوعی خود برای یک سفر مسالمت آمیز به سرزمین های جدید بپیوندیم.
توافق نامه آرتمیس، تعهدات کلیدی «پیمان ماورای جو»(Outer Space Treaty) ۱۹۶۷ را تقویت و اجرا می کند. همین طور این توافق نامه، تعهد آمریکا و کشورهای امضاکننده «پیمان ثبت جزییات اجسام پرتاب شده به فضا»(Registration Convention)، «پیمان نجات و بازگرداندن فضانوردان»(Rescue and Return Agreement) و بهترین شیوه ها و هنجارهای رفتار مسئولانه همچون انتشار عمومی داده های علمی را که ناسا و شرکای آن حمایت کرده اند، تقویت می کند.
انتظار می رود که در ماه ها و سالهای آینده، کشورهای بیشتری توافق نامه آرتمیس را امضا کنند برای اینکه ناسا به همکاری با شرکای بین المللی خود برای ایجاد آینده ای امن، صلح آمیز و مرفه در فضا ادامه می دهد. کار کردن با شرکای جدید و فعلی، انرژی و قابلیت های جدیدی را فراهم می آورد تا اطمینان حاصل شود که کل جهان می توانند از سفر اکتشافی بهره مند شوند.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توافق نامه آرتمیس می توانند به وب سایت ناسا مراجعه کنند.1402/08/21
09:14:11
5.0 / 5
168
تگهای خبر: اطمینان , توسعه , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum