اهدای کمک هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری برای کشف شواهدی از حیات بیگانه

اهدای کمک هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری برای کشف شواهدی از حیات بیگانه

به گزارش انجمن پارسیان، یک کمک هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری که مقرر است به «مؤسسه جستجوی هوش فرازمینی» اهدا شود، به SETI موسسه کمک خواهد نمود تا شواهدی را در مورد وجود حیات بیگانه پیدا کند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، «مؤسسه جستجوی هوش فرازمینی»(SETI) به مدت چندین دهه، ستاره ها را برای یافتن نشانه هایی از یک تمدن پیشرفته بررسی نموده است که از نظر فناوری امکان دارد در بین آنها کمین کرده باشد. باآنکه رویای یافتن چنین نشانه ای تابحال تحقق نیافته است اما باید در نظر گرفت که ما فقط به ذره کوچکی از کیهان نگاه کرده ایم و این کار را برای مدتی گذرا انجام داده ایم.
یک هدیه بشردوستانه جدید به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار برای مؤسسه SETI، تضمین می نماید که تلاشهای این مؤسسه برای مدت طولانی در آینده ادامه خواهند داشت. همینطور این کمک هزینه، بهترین فرصت را برای ستاره شناسان فراهم می آورد تا به یکی از جذاب ترین پرسش های علمی و فلسفی بشر پاسخ دهند. پرسش اینست که آیا ما تنها هستیم.
این مبلغ هنگفت از دارایی های «فرانکلین آنتونیو»(Franklin Antonnio) کارآفرین فقید فناوری و یکی از بنیان گذاران شرکت فناوری اطلاعات و مخابرات «کوالکام»(Qualcomm) اهدا شد. آنتونیو ۱۲ سال با موسسه SETI کار کرد تا اینکه در ۱۳ مه ۲۰۲۲ درگذشت.
«اندرو سیمیون»(Andrew Siemion) مدیر پژوهش های SETI در «دانشگاه آکسفورد» در اطلاعیه ای اظهار داشت: فرانکلین نه تنها خیّر اولیه پژوهش های SETI پیرامون «آرایه تلسکوپ آلن»(ATA) بود، بلکه یک بخش جدایی ناپذیر از گروه فنی به شمار می رفت. دانش خارق العاده او در زمینه فناوری ارتباطات، برای ارتقای آرایه تلسکوپ آلن و تبدیل شدن آن به یک تلسکوپ رادیویی در سطح جهانی بسیار پرارزش بود.
موسسه SETI که در سال ۱۹۸۴ تأسیس شد، یک سازمان تحقیقاتی و آموزشی غیرانتفاعی و چندرشته ای است که بیشتر از ۱۰۰ دانشمند را در ۱۷۳ برنامه جداگانه به کار می گیرد. کمک های مالی تحقیقاتی، بخش عمده ای از بودجه فدرال SETI را می سازند. با این حال، بیشتر پروژه هایی که موسسه انجام می دهد، به کمک های مالی بشردوستانه و خصوصی وابسته هستند. موسسه SETI، یک بودجه عملیاتی سالانه دارد که معمولاً بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون کاسته می شود و این بدان معناست که کمک هزینه فرانکلین آنتونیو تا حد زیادی می تواند ادامه فعالیت مؤسسه را برای سالهای آینده تضمین کند.
همچنین، بودجه بیشتر به SETI امکان می دهد تا پروژه های کنونی را که به دنبال استفاده کردن از قدرت تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و فناوری های پیشرفته تشخیص سیگنال با هدف شناسایی فناوری هوشمند در سایر نقاط جهان هستند، یکپارچه سازی کند.
«ناتالی کابرول»(Nathalie Cabrol) مدیر «مرکز تحقیقات کارل ساگان»(CSC) اظهار داشت: این کمک هزینه بر همه حوزه های پژوهشی موسسه SETI تاثیر خواهد گذاشت. همچنین، این کمک هزینه به گروههای ما آزادی لازم را می دهد تا اولویت های علمی خویش را دنبال کنند و تاثیر فناورانه، فلسفی و اجتماعی پژوهش های خویش را بر زندگی روزمره ما روی زمین مورد بررسی قرار دهند.
پژوهشگرانی که در زمینه ستاره شناسی و اخترزیست شناسی کار می کنند، این ایده را به صورت فزاینده ای جدی می گیرند که نخستین کشف بدون ابهام ما پیرامون حیات در سایر نقاط کیهان می تواند به شکل یک نشانه فناوری باشد و کاربرد فناوری بیگانه را تضمین کند.1402/08/24
15:34:19
5.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum