تا سال ۲۱۰۰ اقیانوس ها ۵ برابر پر سر و صداتر می شوند!

تا سال ۲۱۰۰ اقیانوس ها ۵ برابر پر سر و صداتر می شوند!

انجمن پارسیان: بر طبق مطالعه ای جدید اعماق اقیانوس ها تا سال 2100 پنج برابر پر سر و صداتر خواهند شد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، یک مطالعه قابل توجه نشان میدهد که دنیای زیر آب به سبب تأثیرات تغییرات آب و هوایی که بر زندگی دریایی نیز تاثیر خواهد داشت، بطور فزاینده ای پر سر و صدا خواهد شد.
لوکا پوسنتی(Luca Possenti)، نویسنده اول این مطالعه، اقیانوس شناس در موسسه رویال هلند می گوید: تا پایان این قرن در بعضی نقاط، برای مثال صدای کشتی ها پنج برابر بلندتر خواهد شد. این امر در رفتار خیلی از گونه های ماهی و پستانداران دریایی اختلال به وجود می آورد.
این تحقیق، که با همکاری دانشگاه اوترخت و سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند(TNO) انجام شد، بر مدل سازی ریاضی تکیه کرد و تاثیر سناریوهای مختلف آب و هوایی را بررسی کرد. این مطالعه بر روی دما و اسیدیته آب دریا تمرکز دارد، برای اینکه این عوامل بر انتقال صدا در اقیانوس تأثیر می گذارند. به سبب انتشار گازهای گلخانه ای بصورت مداوم، آب دریا اسیدی تر می شود و در کنار افزایش دمای آب دریا، انتظار می رود که در آینده صدای زیر آب در بیشتر نقاط اقیانوس های جهان بیشتر پخش شود.
تغییر جریان های اقیانوسی نیز در این پدیده نقش دارد. این مطالعه تغییر لایه های دمایی در شمال اقیانوس اطلس را به سبب کاهش احتمالی آب های سطحی گرم تر پیش بینی نمود. در نتیجه، یک «کانال صوتی» مجزا در قسمت بالایی اقیانوس اطلس شمالی می تواند شکل بگیرد و عملا مانند تونلی عمل کند که صداها را در فواصل طولانی تر منتقل می کند. برمبنای یک سناریوی آب و هوایی معتدل، پیش بینی می شود که این امر منجر به افزایش هفت دسی بل سطح صدای زیر آب در این منطقه تا پایان قرن شود.
افزایش هفت دسی بل تقریباً پنج برابر میزان نویز فعلی زیر آب است. در نتیجه، صداهای تولید شده توسط ترافیک دریایی و منابع دیگر، مانند تفنگ های بادی مورد استفاده در بررسی های لرزه ای، تشدید خواهند شد. علاوه بر این، افزایش مورد انتظار در تعداد کشتی ها در اقیانوس ها به افزایش کلی سطح صدای زیر آب کمک می نماید. این تغییرات می تواند تأثیرات قابل توجهی داشته باشد.
پوسنتی اصرار کرد که افزایش سر و صدای تولید شده توسط انسان بر طیف وسیعی از حیات دریایی تاثیر می گذارد.
پوسنتی در یک بیانیه رسانه ای خاطرنشان می کند: در غیاب امکان مشاهده خوب زیر آب، ماهی ها و همین طور پستانداران دریایی عمدتاً بوسیله صداها ارتباط برقرار می کنند. اگر ماهی ها دیگر نتوانند صدای شکارچیان را بشنوند، یا اگر نهنگ ها در برقراری ارتباط با یکدیگر مشکل پیدا کنند، کل اکوسیستم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.


علاوه بر مطالعه نظری، پوسنتی و همکارانش درحال اندازه گیری واقعی صداهای زیر آب هستند. آنها از کره های شیشه ای شکننده برای تولید صداهایی در اعماق آب مشابه صدای پستانداران دریایی استفاده می نمایند و آن صداها را در فواصل ده ها تا صدها کیلومتر دورتر ضبط می کنند.
پوسنتی می گوید: هنوز موارد زیادی در مورد تاثیرات دقیق شرایط زیر آب بر سرعت صوت وجود دارد که ناشناخته باقی مانده است. اما به سبب تأثیرات عمیق بالقوه آن بر روی اکوسیستم، اگر بخواهیم بفهمیم تغییرات آب و هوا چه تأثیری بر زندگی دریایی دارد، داشتن این دانش لازم است.
این مطالعه در مجله Environmental Science انتشار یافته است.1402/08/26
19:59:11
5.0 / 5
314
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum