از حالا می توان با چاپ ۳ بعدی مو کاشت

از حالا می توان با چاپ ۳ بعدی مو کاشت

انجمن پارسیان: دانشمندان موفق شده اند با فناوری چاپ سه بعدی، موها را بر روی یک بافت مهندسی شده پوست رشد دهند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان در یک پیشرفت پیشگامانه در موسسه پلی تکنیک رنسلر(Rensselaer) با موفقیت فولیکول های مو را در بافت پوست انسان در لابراتوار چاپ سه بعدی کردند.
این پژوهش که در مجله Science Advances انتشار یافته است، نشان دهنده یک گام مهم رو به جلو در مهندسی پوست است و راه های جدیدی را در پزشکی احیا کننده باز می کند.
این مطالعه به رهبری دکتر پانکاج کارانده دانشیار مهندسی شیمی و بیولوژیکی و عضو مرکز زیست فناوری و مطالعات میان رشته ای رنسلر انجام شده است. این تیم به چالش تاریخی بازسازی فولیکول های مو با استفاده از سلول های مشتق شده از انسان پرداخت.
دکتر کارانده در اطلاعیه ای اظهار داشت: کار ما یک اثبات مفهوم است که در آن، ساختار فولیکول های مو را می توان به روشی بسیار دقیق و قابل تکرار با استفاده از چاپ زیستی سه بعدی ایجاد کرد. این نوع پروسه خودکار برای امکان پذیر ساختن زیست ساخت آتی پوست مورد نیاز است.
این مطالعه مبتنی بر تحقیقات قبلی است که نشان داده است محیط های سه بعدی می توانند تولید فولیکول ها یا ساقه های جدید مو را تحریک کنند.
فراتر از عمق پوست
در حالیکه فولیکول های مو در ابتدا ظاهری آرایشی و زائد دارند، عملکردهایی حیاتی را انجام می دهند. این ساختارهای میکروسکوپی با تولید عرق نقش کلیدی در تنظیم دمای بدن دارند. علاوه بر این، فولیکول های مو سلول های بنیادی ضروری برای بهبود پوست را در خود جای می دهند.
مدلهای فعلی برای مهندسی پوست فاقد پیچیدگی فولیکول های مو هستند. کارولینا کاتارینو نویسنده ارشد این مطالعه تصریح کرد که ترکیب فولیکول ها در این مدلها می تواند درک عمیق تری از نحوه تعامل پوست با محصولات موضعی عرضه نماید.
پژوهشگران از روش های چاپ سه بعدی استفاده کردند که برای عملکرد در سطح سلولی سازگار شده است. این پروسه شامل کشت سلول های پوست و فولیکول در لابراتوار است تا وقتی که سلول های قابل چاپ کافی به دست آید.
سپس این سلول ها با پروتئین ها ترکیب می شوند تا «جوهر زیستی» مورد استفاده چاپگر ایجاد شود. چاپگر با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، جوهر زیستی را لایه به لایه چاپ می کند و کانال هایی برای رسوب سلول های مو بوجود می آورد. سلول های پوست به این کانال ها مهاجرت می کنند و ساختارهای فولیکولی موجود در پوست طبیعی را تکرار می کنند.
نگاه به آینده
بافت های مهندسی شده هم اکنون دو تا سه هفته طول عمر دارند که رشد ساقه های مو را محدود می کند. تیم دکتر کارانده می خواهد این دوره را افزایش دهد و به فولیکول های مو اجازه دهد تا بالغ شوند.
این کار می تواند راهی طولانی برای کاربردهای آزمایش دارو و پیوند پوست داشته باشد و پتانسیل چاپ سه بعدی و پوست بطورکامل کاربردی با مو را به نمایش بگذارد.
دیپاک واشیشت مدیر مرکز زیست فناوری و مطالعات میان رشته ای رنسلر می گوید: لابراتوار دکتر کارانده در خط مقدم مهندسی بافت پوست قرار دارد. این تیم قبلاً با موفقیت پوست را با رگ های خونی درحال کار چاپ کرده اند و این تحقیق جدید گام بعدی هیجان انگیز در توسعه و آزمایش درمان های بهتر برای سوختگی و سایر بیماری های پوستی است.
پژوهشگران دیگر نیز تأثیر این پژوهش را تأیید و خاطرنشان کرده اند که کار این تیم، نمونه ای عالی از پیشرفت های پژوهشگران موسسه پلی تکنیک رنسلر در مهندسی و علوم زیستی با تأثیر بر سلامت انسان است.
این مطالعه جدید نه فقط پتانسیل رشد مو را در پوست مهندسی شده باز می کند، بلکه زمینه را برای پیشرفت های متحول کننده در پزشکی احیا کننده و آزمایشات پوستی فراهم می آورد.
دانشمندان همین طور درحال تحقیق روی سلول های بنیادی برای رشد مجدد موهای پیر هستند.
در نهایت به نظر می آید آن چه زمانی به داستان های علمی-تخیلی مربوط دانسته می شد، حالا درحال تبدیل به واقعیت است.1402/08/28
21:30:00
5.0 / 5
320
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum