افزایش مساحت پهنه آبی دریاچه ارومیه در اسفند ۱۴۰۲ برمبنای پردازش تصاویر ماهواره ای

افزایش مساحت پهنه آبی دریاچه ارومیه در اسفند ۱۴۰۲ برمبنای پردازش تصاویر ماهواره ای

انجمن پارسیان: سازمان نقشه­ برداری کشور با بهره گیری از پردازش تصاویر ماهواره ­ای لندست 8، مساحت دریاچه ارومیه را در بازه سال­ های 1402-1401 مورد پایش قرار داده­ است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، روابط عمومی سازمان نقشه­ برداری کشور اعلام نمود که این سازمان با همکاری اداره پردازش تصاویر و سنجش از دور و هم­چنین اداره نقشه ­نگاری موضوعی و مبنایی، مبادرت به پایش مساحت پهنه آبی دریاچه ارومیه در اسفندماه سال ­های ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کرده ­است.
در پی بارش­ های اخیر صورت ­گرفته در اقصی نقاط کشور و اهمیت مدیریت تالاب­ ها و احیای دریاچه­ های کشور، سازمان نقشه­ برداری کشور با بهره گیری از پردازش تصاویر ماهواره ­ای لندست ۸، مساحت دریاچه ارومیه را در بازه سال­ های ۱۴۰۲-۱۴۰۱ مورد پایش قرار داده­ است.
پردازش­ های صورت ­گرفته حاکی از برآورد مساحت دریاچه ارومیه در ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ و ۳ اسفندماه ۱۴۰۲ به ­ترتیب برابر با ۱۸۱۹ و ۲۰۶۱ کیلومترمربع می ­باشد.
در شکل زیر با مقایسه نتایج به ­دست­ آمده در بازه سال­ های ۱۴۰۲-۱۴۰۱، می­ توان به­ وضوح این افزایش مساحت صورت ­گرفته در قسمت جنوبی دریاچه را در اسفندماه ۱۴۰۲ مشاهده ­کرد.


منبع:

1403/01/13
15:23:27
5.0 / 5
132
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum