قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

اعطای دو جایزه ی علامه طباطبایی و شهید آوینی به نخبگان تراز اول

اعطای دو جایزه ی علامه طباطبایی و شهید آوینی به نخبگان تراز اول

به گزارش انجمن پارسیان، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: اعطای دو جایزه علامه طباطبایی و شهید آوینی پس از بروزرسانی شیوه نامه ها و شناسایی فعال برگزیدگان از سر گرفته می شود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید سلمان سید افقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در سالهای قبل تر جایزه ای به نام مرحوم علامه طباطبایی به نخبگان علمی کشور اعطا می کرد که این جایزه به علت سطح بالای آن به صورتی برند نخبگانی کشور بود.
وی اضافه کرد: بخشنامه این جایزه اواخر دهه ۸۰ به تصویب رسید و در سال ۱۳۹۰ برای نخستین بار این جایزه به دانشمندان تراز اول کشور در رشته های مختلف اعطا و در ذیل آن جوایز نقدی با هدف توسعه برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی و افزایش تعداد دانشجویان پسادکتری و همین طور تسهیلات فرهنگی مانند حج عمره به برگزیدگان اعطا می شد.
سید افقهی با اشاره به اینکه جایزه علامه طباطبایی در ۵ دوره متوالی برگزار شد، عنوان کرد: دلیلهای مختلفی مانند ضرورت بروزرسانی شیوه نامه این جایزه و متناسب سازی جوایز آن با شرایط روز، سبب تعلیق و تاخیر چند ساله در اعطای این جایزه شد؛ البته در این زمان هم دولت تغییر نمود و هم کرونا در فرایندها وقفه طولانی ایجاد کرد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: از اوایل امسال، بنیاد ملی نخبگان اعطای باردیگر جایزه علامه طباطبایی با شیوه نامه جدید را بصورت جدی در دستورکار قرار داده است؛ البته در این زمان نیز برنامه های مختلفی برای الگوسازی از نخبگان و مفاخر کشور انجام شد که برگزاری بیش از ۲۰۰ مراسم تکریم، تالیف و چاپ و انتشار ده ها جلد هنرنامه و حدود ۱۰ جلد کتاب زندگی نامه و چندین برنامه رادیویی و تلویزیونی قسمتی از آنست.
سید افقهی ضمن اشاره به لزوم شناسایی و تکریم و الگوسازی از مفاخر هنری کشور، به جایزه شهید سید مرتضی آوینی نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: این جایزه نیز به همت بنیاد ملی نخبگان دو دور برگزار و مجموعاً به ۱۷ نفر از نخبگان هنری کشور در ۸ گروه و شاخه مختلف اعطا شد.
وی تصریح کرد: این دو جایزه بمنظور به ‎روزرسانی شیوه نامه ها غیرفعال شدند، اما پس از بازبینی شیوه نامه ها توسط شورای نخبگان و شناسایی فعال برگزیدگان، اعطای هر دو جایزه از سر گرفته خواهد شد.


منبع:

1403/04/16
11:57:41
5.0 / 5
103
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , علم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum