پیاده روی در واقعیت مجازی با یک کفش مخصوص

پیاده روی در واقعیت مجازی با یک کفش مخصوص

انجمن پارسیان: کفش های تردمیلی برقی جدیدی برای تقویت دنیای بازی های واقعیت مجازی(VR) ابداع شده است که در شکل نمونه اولیه فعلی خود، هر کفش دارای دو ماژول چهار چرخ موتوردار است که می تواند تجربه بازی های واقعیت مجازی را به شکل شایان توجهی بهبود بخشد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، کفش های دارای چرخ های موتوردار می توانند شیوه راه رفتن گیمرها در دنیای واقعیت مجازی را متحول کنند.
این کفش های هوشمند هم اکنون ازطریق یک استارت آپ بریتانیایی/آمریکایی به نام فری ایم(Freeaim) توسعه می یابد و اساساً تردمیل های پوشیدنی کوچک هستند.
در صورتیکه حرکات سر و بازو در دنیای واقعی برای کاربران در محیط های واقعیت مجازی(VR) آسان است، اما گام برداشتن در این دنیا و پیاده روی کمی پیچیده است. طبیعی است که اگر یک گیمر بخواهد در فضای یک بازی مجازی راه برود، نمی تواند آن مسافت را در دنیای واقعی نیز طی نماید یا حداقل این راه رفتن بدون برخورد با دیوارها و موانع اطراف ممکن نیست.
یکی از راهکارهای این مشکل استفاده از تردمیل های همه جهته است که اینها به شکل سکوهای گرد لغزنده ای هستند که مانند یک کاسه به سمت مرکز شیب دارند. وقتی کاربر روی چنین چیزی به هر جهت راه می رود، پاهای او بطور مداوم به سمت مرکز این وسیله می لغزد و در دنیای واقعی در جای خود ثابت است.
بگفته شرکت Freeaim، با اینحال برخی افراد راه رفتن بر روی چنین سکوهایی را بیشتر شبیه به اسکیت سواری یا همراه با حسی غیر واقعی و ناخوشایند توصیف می کنند. علاوه بر این، تردمیل های همه جهته نسبتاً حجیم و گران هستند، بعلاوه آنها نیاز دارند که کاربر ازطریق یک مهار کننده یا نرده که دور تا دور وی کشیده شده است، پشتیبانی شود.


در مقابل، این کفش های نوآورانه جدید بیشتر شبیه به اسکیت های برقی هستند.
بدین ترتیب کافی است تا پوشنده بسادگی روی یک سطح مربعی به اندازه حداقل ۲ در ۲ متر بایستد و همچنین که با یک پا به جلو حرکت می کند، ماژول های چرخ همه جهته روی کفش دیگر، پای عقب را به عقب حرکت می دهند و کاربر را از حرکت واقعی رو به جلو باز می دارند.
به همین ترتیب اگر کاربر آغاز به حرکت سریع و بیش از اندازه خارج از آن محیط ۲ در ۲ کند، کفش ها به تدریج وی را به مرکز مریع باز می گردانند.
در شکل فعلی این سیستم، امکان چرخش خودکار در حین راه رفتن یا دویدن، یعنی چرخش در صورتیکه کاربر در یک نقطه ایستاده است نیز وجود دارد. به همین ترتیب امکان راه رفتن رو به عقب و دور زدن نامحدود وجود دارد.


این کفش ها هم اکنون با هدست واقعیت مجازی SteamVR سازگار است و با بیشتر بازی های واقعیت مجازی مبتنی بر کامپیوتر شخصی که دارای محیط های قابل راه رفتن هستند، کار می کند.
این کفش ها حالا با قیمت ۴۹۹۹ دلار به ازای هر جفت در دسترس مشتریان شرکتی و سازمانی قرار گرفته است. البته الکس ایوانز یکی از هم بنیان گذاران Freeaim می گوید مدل مخصوص مصرف کنندگان این کفش ها سال آینده با قیمت حدود ۱۰۰۰ دلار عرضه خواهد شد.
منبع:

1403/04/20
18:21:02
5.0 / 5
54
تگهای خبر: بازی , توسعه , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum