سازمان هواشناسی هشدار داد

تداوم بارش برف و باران در 10 استان

تداوم بارش برف و باران در 10 استان

به گزارش انجمن پارسیان، سازمان هواشناسی کشور نسبت به تداوم بارش ها در ۱۰ استان و احتمال وقوع سیل در ۴ استان اخطار داد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار نارنجی رنگ از تقویت فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، گاهی همراه بارعدوبرق، وزش باد شدید موقت در روز سه شنبه(۲۷ دی ماه) در بوشهر، جنوب خوزستان، فارس و جنوب کهگیلویه و بویراحمد اطلاع داد.

براثر این مخاطرات، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل و خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نخواهد بود.

این سازمان برای کاهش اثرات مخرب ناشی از این شرایط جوی، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاههای امدادی و سایر دستگاههای اجرایی مسئول، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان را سفارش می کند.

در ادامه این اخطار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی، بارش برف، رخداد مه، کولاک برف و کاهش دید در روز سه شنبه(۲۷ دی ماه) در ارتفاعات و دامنه در استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و جنوب اصفهان اخطار داد.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی بخصوص برق و گاز وجود دارد.

این سازمان پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت پیشگیری از خسارات احتمالی توسط شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاههای امدادی و سایر دستگاههای اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی بخصوص گاز و برق را لازم می داند.

سازمان هواشناسی کشور در ادامه با صدور هشداری زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و رخداد مه اطلاع داد.

این وضعیت جوی در روز دوشنبه (۱۶ دی ماه) در بوشهر، روز سه شنبه (۲۷ دی ماه) در خوزستان، نیمه جنوبی کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی هرمزگان و روز چهارشنبه (۲۷ دی ماه) در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد و کرمان دور از انتظار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات احتمال کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در تردد، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور پرهیز از سفرهای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای پیشگیری از خسارات، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی بخصوص گاز و برق را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه این اخطار نسبت به نفوذ سامانه بارشی، بارش برف، رخداد مه و کاهش دید اخطار داد.

این وضعیت جوی در روز سه شنبه (۲۷ دی ماه) در استانهای یزد، نیمه شرقی خوزستان، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی و روز چهارشنبه (۲۸ دی ماه) در دامنه و ارتفاعات استان های یزد، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی دور از انتظار نخواهد بود.

براثر چنین شرایطی لغزندگی جاده ها، اختلال در سفرهای خارج از شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی بخصوص بتن ریزی، احتمال اختلال و تاخیر در ناوگان حمل و نقل عمومی، احتمال رخداد بهمن، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی بخصوص برق و گاز انتظار می رود.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های ناشی از این مخاطرات پرهیز از سفرهای غیر ضروری و در صورت ضرورت به همراه داشتن ادوات زمستانی، اجتناب از فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، آمادگی شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، ارگان های امدادی و سایر دستگاههای اجرایی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی بخصوص گاز و برق را لازم می داند.

به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

هشدار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.


منبع:

1401/10/25
14:45:54
5.0 / 5
100
تگهای خبر: دستگاه , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum