با همكاری محققان چند كشور محقق شد؛

طراحی مواد مهندسی شده زیستی با فعالیت ضد میکروبی

طراحی مواد مهندسی شده زیستی با فعالیت ضد میکروبی

به گزارش انجمن پارسیان، عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان با همکاری پژوهشگرانی از بریتانیا، ایتالیا، پرتغال، چین و... موفق به چاپ مقاله ای با عنوان مواد مهندسی شده زیستی با فعالیت ضد میکروبی انتخابی در پزشکی شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از وزارت علوم، احسان نظرزاده، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه دامغان در این خصوص اظهار داشت: قارچ ها و باکتری ها، انسان را به عفونت ها و بیماری های بی شماری مبتلا می کنند. معمولا اغلب عوامل ضدمیکروبی که برای مبارزه با میکروب ها مورد استفاده قرار می گیرند، میکروارگانیسم های کومنسال‎ و بیماری زا را بدون تبعیض مورد هدف قرار می دهند. امروزه برای تشخیص و مبارزه با گونه های میکروفلورا بیماری زا، مواد مهندسی شده جدید ضدمیکروبی ساخته شده اند که به صورت انتخابی باکتری ها و قارچ های خاص را هدف قرار می دهند.
وی اظهار داشت: این مقاله به بررسی و طراحی مواد ضدمیکروبی می پردازد که به صورت انتخابی با جامعه خاصی از میکروب ها همچون سویه های باکتری گرم مثبت و گرم منفی و همینطور قارچ ها مبارزه می کنند. پیشرفت های اخیر در استراتژی تعدیل ایمنی ضد میکروبی درمان عفونت های میکروارگانیسمی را با خصوصیت بالا امکان پذیر می کند.
این مقاله خواننده مشتاق را قادر می سازد تا رویکردها و ترکیبات جدیدی برای کاربردهای ضد باکتری و ضد قارچ انتخابی، طراحی کند.
گفتنی است، این مقاله در مجله Military Medical Research با ضریب تأثیر ۳۴/۹۱ انتشار یافته است.
برای دسترسی به متن مقاله به لینک زیر رجوع کنید https: //link.springer.com/article/۱۰.۱۱۸۶/s۴۰۷۷۹-۰۲۳-۰۰۴۴۳-۱


منبع:

1402/01/02
13:39:44
5.0 / 5
193
تگهای خبر: دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum