برای اسكان طولانی در ماه ؛

اكسیژن از جنس گرد و غبار ماه تولید می شود

اكسیژن از جنس گرد و غبار ماه تولید می شود

انجمن پارسیان: پژوهشگران آژانس فضایی اروپا می گویند موفق شده اند راهی را برای تولید اكسیژن با استفاده از گرد و غبار شبیه سازی شده ماه بیابند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از تك اكسپلوریست، گرد و غبار شبیه سازی شده ماه با استفاده از نمونه هایی تولید شده كه تقریباً نیم قرن پیش از سطح آن جمع آوری شده است. بررسی نمونه های مذكور نشان دهنده وجود ۴۰ تا ۴۵ درصد اكسیژن در كل وزن آنهاست.
دانشمندان از این دستاورد جدید علمی بسیار خوشحال شده و می گویند استخراج اكسیژن از گرد و غبار سطح ماه می تواند اسكان طولانی مدت در سطح تنها قمر كره زمین را تسهیل كند. برای اینكه از این طریق هم تنفس فضانوردان ساده می شود و هم می توان از این اكسیژن برای تولید سوخت راكت های فضایی استفاده نمود.
محققان الان در كوشش برای ابداع سیستم ارزان قیمتی هستند كه بتوان از آن برای استخراج اكسیژن از گرد و غبار ماه در آینده استفاده نمود. هم اكنون نمونه نخستین این سیستم در یكی از آزمایشگاه های تحقیقاتی آژانس فضایی اروپا در هلند به راه افتاده است.
استخراج اكسیژن از گرد و غبار ماه با استفاده از روشی به نام الكترولیز نمك مذاب صورت می گیرد.
در این روش گرد و غبار ماه در یك سبد فلزی قرار گرفته و نمك كلرید كلسیم مذاب بعنوان الكترولیت به آن اضافه می شود. با گرما دادن این مجموعه در دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد و عبور دادن برق از آن، استخراج اكسیژن و برخی آلیاژهای فلزی ممكن می شود.


منبع:

1398/10/30
13:53:42
5.0 / 5
4372
تگهای خبر: تحقیقات , سیستم , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum